Sytuacja zleceniobiorcy zatrudnionego na pełny etat po 1 stycznia 2016 r.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 11 grudnia 2015
Pytanie:  Co miesiąc na okres od 10 do 20 dni zawieramy umowę zlecenia z osobą zatrudnioną na pełny etat w innej firmie. Co miesiąc jest to inna kwota i inny termin realizacji umowy. Dotychczas zleceniobiorca oświadczał na umowie zlecenia, że pracuje w firmie (nazwa i adres firmy) na pełny etat, co było równoznaczne z tym, że zarabia co najmniej minimalną krajową i od takiej kwoty są odprowadzane składki ZUS na ubezpieczenie społeczne. Oświadczał też, że rezygnuje z ubezpieczenia społecznego, zatem odprowadzaliśmy tylko składkę zdrowotną. Jeżeli od 1 stycznia 2016 r. takie oświadczenie pracownika już nie wystarczy, to jakie dokumenty musi nam przedłożyć? Czy wystarczy umowa o pracę i czy będzie musiał co miesiąc oświadczać, że się nie zmieniła lub przedkładać aneks, jeżeli się zmieni? Co w sytuacji, jeżeli powoła się na ustawę o ochronie danych i nie będzie chciał przedłożyć umowy o pracę, bo wówczas „pokaże swoje zarobki"? 

Pozostało jeszcze 74 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel