Kiedy ustaje dobrowolne ubezpieczenie chorobowe z tytułu działalności gospodarczej?

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 1 lutego 2011
Pytanie:  Za okres od lutego 2007 r. do lipca 2007 r. byłam objęta, jako osoba prowadząca działalność gospodarczą dobrowolnym ubezpieczeniem chorobowym. Składkę za miesiąc sierpień 2007 r. zapłaciłam po terminie. W związku, z czym straciłam prawo do zasiłku chorobowego. Złożyłam, więc we wrześniu 2007 r. w ZUS wyrejestrowanie z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego z datą od lutego 2007 r. oraz złożyłam korekty deklaracji bez składek na chorobowe za okres od lutego 2007 r. do sierpnia 2007 r. Powstałą nadpłatę rozliczyłam ze składką na bieżąco. Obecnie w 2011 r. ZUS wezwał mnie (nie podając podstawy prawnej) do skorygowania tych deklaracji ze składką chorobową i uzupełnienie jej stwierdzając, że nie mogę się wstecz z dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego wyrejestrować płacąc składki za ten okres w terminie. Czy ma rację? Jeżeli tak, to, dlaczego przyjmował moje dokumenty korygujące i wyrejestrowanie wstecz z chorobowego? Dlaczego wydawał mi zaświadczenia o nie zaleganiu składek, jeżeli mam zaległość, gdyż nadpłatę rozliczałam z bieżącymi składkami? Dlaczego nie mam prawa do skorygowania wstecz składek dobrowolnego ubezpieczenia, jeżeli nie otrzymałam i nie otrzymałabym żadnych świadczeń z tego tytułu?

Pozostało jeszcze 76 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel