Tylko na podstawie wydanej decyzji PFRON może żądać od pracodawcy zwrotu wypłacanej dopłaty

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 4 maja 2016
Pytanie:  Od kilku lat zatrudniam osobę niepełnosprawną (II grupa inwalidzka). Początkowo był na umowie na 1/2 etatu. Od 2013 r. uzyskiwałem dofinansowanie z PFRON. W październiku 2015 r. PFRON odmówił dalszego wypłacania dopłaty informując telefonicznie, że powodem jest to, że od początku pracownik nie był uprawniony, bo nie pobierał pomocy publicznej. Tyle że informacje o tym PFRON dostał ode mnie na samym początku i nie reagował przez 3 lata. W listopadzie 2015 r. telefonicznie poinformowano mnie o tym, że będę musiał zwrócić całą kwotę wypłaconą przez PFRON przez okres 3 lat. Potem w kolejnej rozmowie telefonicznej (żadnych pism ze strony PFRON) Pani podała, że mogę ubiegać się o dofinansowanie do wynagrodzenia tego samego pracownika (jedynego zatrudnionego), jeżeli będzie on zatrudniony na pełny etat (zamiast dotychczasowego 1/2 etatu). Tak się stało od 1 stycznia br. Ale do tej pory PFRON nie przekazuje dopłaty - nie podając powodu. Co miesiąc składany jest stosowny druk przez księgową. Co miesiąc też PFRON zwraca się pisemnie o kolejne dokumenty, które są wysyłane. Stan na dzisiaj: brak decyzji o obowiązku zwrotu dopłaty; brak dopłaty od 1 stycznia br. w oparciu o nowy wniosek oparty na nowych warunkach. Co mam robić?   

Pozostało jeszcze 46 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel