Szykuje się wzrost wynagrodzeń pracowników młodocianych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 10 maja 2023
Szykuje się wzrost wynagrodzeń pracowników młodocianych

Rząd chce zmodyfikować przepisy w sprawie wysokości minimalnych wynagrodzeń pracowników młodocianych, przysługujących tym osobom w okresie nauki zawodu oraz przyuczenia do wykonywania określonej pracy. Celem nowelizacji jest ich uaktualnienie, tak aby odpowiadały bieżącym potrzebom rynku pracy. 

Zmiany w wysokości wynagrodzeń przysługujących pracownikom młodocianym przewiduje projekt rozporządzenia, który został opracowany przez Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Mają one dotyczyć przepisów obecnie obowiązującego w tym zakresie rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.).

Przypomnijmy, że zgodnie z jego zapisami młodocianemu w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS (w „Monitorze Polskim”). Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa, wynosi:

  • w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 5%;
  • w drugim roku nauki –  nie mniej niż 6%;
  • w trzecim roku nauki –  nie mniej niż 7%.

 

Natomiast w okresie przyuczenia do wykonywania określonej pracy młodocianym należy się nie mniej niż 4% wynagrodzenia, o którym była mowa wcześniej.

Uzasadnienie zmian w przepisach

W MRiPS dostrzeżono jednak konieczność wprowadzenia zmian w tym zakresie, polegających na zwiększeniu dolnych limitów wspomnianych wynagrodzeń. Jak tłumaczą autorzy zaproponowanych rozwiązań,  są one odpowiedzią na potrzeby rynku pracy związane

m.in. z deficytami pracowników w niektórych zawodach. Dlatego należy podejmować działania na rzecz zwiększenia zainteresowania młodzieży wyborem szkół branżowych. Przy czym szczególnie cenne jest kształcenie w formie przygotowania zawodowego młodocianych pracowników, ponieważ  część praktyczna odbywa się u pracodawcy, na stanowisku pracy. Zarazem ma ono wymierną korzyść, za którą  pracownik młodociany powinien otrzymywać odpowiednie wynagrodzenie. Projektodawcy liczą na to, że wzrost tych wynagrodzeń będzie zachętą dla młodych osób do realizacji kształcenia zawodowego w formie przygotowania zawodowego.

Wynagrodzenia młodocianych po nowelizacji 

W świetle projektowanych regulacji, wysokość wspomnianych wynagrodzeń ma wzrosnąć o 3 punkty procentowe. W konsekwencji wskazany wcześniej stosunek procentowy w przypadku wynagrodzenia pracowników młodocianych w okresie nauki zawodu ma się kształtować następująco:

  • w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 8%,
  • w drugim roku nauki – nie mniej niż 9%,
  • w trzecim roku nauki – nie mniej niż 10%.

Natomiast jeśli chodzi o należności wypłacane młodocianym w okresie przyuczenia do wykonywania określonej pracy, ma nastąpić podwyższenie stosunku procentowego tego wynagrodzenia do wysokości nie mniej niż 7% (przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, ogłaszanego przez Prezesa GUS).

Nowe przepisy mają wejść w życie z dniem 1 września 2023 r.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz