Sprawdź, jak od 1 września 2023 r. zmienią się zasady wynagradzania młodocianych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 lipca 2023
Sprawdź, jak od 1 września 2023 r. zmienią się zasady wynagradzania młodocianych

1 września br. wzrosną wynagrodzenia młodocianych w okresie nauki zawodu, a także odbywających przyuczenie do wykonywania określonych prac. Tak wynika z nowego rozporządzenia wydanego w tej sprawie przez Radę Ministrów. Zmiany mają zachęcić młodzież do wyboru szkół branżowych, z korzyścią dla gospodarki oraz pracodawców, z których wielu zmaga się z problemem niedoboru pracowników.

Ogólne zasady wynagradzania młodocianych pracowników zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Rady Ministrów z 28 maja 1996 r. w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania (tekst jedn.: Dz. U. z 2018 r. poz. 2010 ze zm.).

Wynika z nich, że takim osobom w okresie nauki zawodu przysługuje wynagrodzenie obliczane w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej w poprzednim kwartale, obowiązującego od pierwszego dnia następnego miesiąca po ogłoszeniu przez Prezesa GUS (w „Monitorze Polskim”). Stosunek procentowy wynagrodzenia, o którym mowa, wynosi:

  • w pierwszym roku nauki – nie mniej niż 5%;
  • w drugim roku nauki –  nie mniej niż 6%;
  • w trzecim roku nauki –  nie mniej niż 7%.

Zmiana wysokości minimalnych wynagrodzeń

Wkrótce jednak zasady te ulegną modyfikacji. Z dniem 1 września br. wejdzie bowiem w życie rozporządzenie Rady Ministrów z 6 lipca 2023 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przygotowania zawodowego młodocianych i ich wynagradzania, o którym była mowa wcześniej. Po nowelizacji wskazany w nim stosunek procentowy będzie wynosił:

  • nie mniej niż 8% – w pierwszym roku nauki lub klasie I branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego, realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
  • nie mniej niż 9% – w drugim roku nauki lub klasie II branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole;
  • nie mniej niż 10% – w trzecim roku nauki lub klasie III branżowej szkoły I stopnia w przypadku młodocianego realizującego dokształcanie teoretyczne w tej szkole.

Przyuczenie do wykonywania określonej pracy

Wzrośnie także wynagrodzenie młodocianych odbywających przyuczenie do wykonywania określonej pracy. W obecnym stanie prawnym nie może ono być mniejsze niż 4% wynagrodzenia obliczanego w stosunku procentowym do przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w gospodarce narodowej (w okresie od 1 czerwca 2023 r. do 31 sierpnia 2023 r. jest to 284,97 zł). Natomiast po wejściu nowych regulacji w życie – co również nastąpi 1 września 2023 r. – będzie ono wynosić nie mniej niż 7%  tego wynagrodzenia. Zatem również należności przysługujące takim osobom wzrosną o trzy punkty procentowe.

Przy czym do młodocianych pracowników zatrudnionych przed 1 września 2023 r. w celu przygotowania zawodowego w formie nauki zawodu lub przyuczenia do wykonywania określonej pracy – korzystniejsze zasady wynagradzania należy zacząć stosować począwszy od  tego dnia.

Z czego wynika zmiana przepisów

Podniesienie wysokości wskazanych wynagrodzeń ma pozytywnie wpłynąć na rynek pracy w Polsce. Wiele przedsiębiorstw aktualnie boryka się bowiem z niedoborem pracowników w niektórych zawodach. Autorzy nowelizacji liczą na to, bardziej atrakcyjne wynagrodzenia w stosunku do dotychczasowych, zachęcą młodych ludzi do wyboru szkół  branżowych i realizacji kształcenia w formie przygotowania zawodowego.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz