Czy pracownikowi zastępującemu należy wypłacić wynagrodzenie za cały miesiąc pracy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 3 października 2018
Pytanie:  Mamy zatrudnioną osobę na zastępstwo pracownika przebywającego na zwolnieniu lekarskim. Pracownik ma zwolnienie lekarskie do 28 września br. a umowę o pracę ma do końca września br. Chciałam się upewnić czy w takim przypadku płacę osobie na zastępstwo tylko do 28 września, za 29 i 30 września (jest to weekend) nie płacę, ponieważ płacę osobie wracającej ze zwolnienia? Czy w związku z tym osobie na zastępstwo wygasa umowa?
Odpowiedź: 

Jeżeli pracownik zatrudniony na zastępstwo przepracował cały wrzesień, zgodnie z wymiarem czasu pracy, to przysługuje mu wynagrodzenie w pełnej wysokości.

Zgodnie z ogólną zasadą, wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną.

Pracownikowi, który w danym miesiącu wypracował cały tzw. nominał czyli obowiązkowy wymiar czasu pracy dla tego miesiąca, należy się wynagrodzenie w pełnej wysokości. Jeśli wynagrodzenie zostało określone w stawce miesięcznej w stałej wysokości, to ta stawka powinna być wypłacona.

We wrześniu jest do przepracowania 160 godzin, przy czym ostatnie dwa dni tego miesiąca przypadają na wolny weekend. To oznacza, że do 28 września br. pracownik mógł wypracować obowiązującą liczbę godzin.

Nie ma więc podstaw by obniżać mu wynagrodzenie (nie ma nieprzepracowanej części miesiąca).
Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz