Sektor Publiczny

Jak ująć korekty faktur VAT

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 18 października 2019
Pytanie:  W dniu 3 października 2019 r. zakład robót publicznych otrzymał 35 faktu korygujących (data wystawienia 28 września 2019 r.) do faktur VAT za energię elektryczną, wystawianych w okresie od stycznia do września 2019 r., w wyniku których powstała nadpłata. Sprzedawca energii wskazuje 2 rozwiązania: 1. nadpłata może zostać zaliczona na poczet kolejnych płatności, w takim przypadku proszą o umniejszenie należności wynikającej z kolejnej faktury o wartość nadpłaty 2. nadpłata może także zostać zwrócona na wskazane przez nas konto bankowe. Zakład od faktur odliczył VAT w 100%, ponieważ faktury dotyczyły zakupu energii na hydrofornie lub na przepompownie ścieków. W jaki sposób zakład ma ująć w księgach rachunkowych korekty, jeśli postanowił skorzystać ze zwrotu nadpłaty na wskazane konto bankowe? Czy prawidłowe jest zaksięgowanie korekt oraz dostarczenie wniosku o zwrot nadpłat, czy należy wybrać jedną z form?

Pozostało jeszcze 69 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel