Sprawdź, czy gmina odliczy VAT od projektu dotyczącego działań proekologicznych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 10 sierpnia 2018
b6dfb78c83cf9c48cc054fa8b29ab82c8b828bb1-medium

Warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi – przypomniał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.

Gmina jest Jednostką Samorządu Terytorialnego i wykonuje zadania własne wynikające z ustawy o samorządzie gminnym. Jest czynnym podatnikiem VAT. Gmina prowadzi także działalność z zakresu dostarczania wody na terenie gminy, wynajmuje lokale mieszkalne, dzierżawi grunty. W związku z uzyskanymi dochodami oraz ponoszonymi kosztami z tytułu działalności gminie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Gmina planuje realizację projektu organizowanego przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Do zadań w ramach projektu należeć będzie m.in.:

  • zakup elementów wyposażenia punktu dydaktycznego (tablica informacyjna, tabliczki do oznaczania roślin, gry dydaktyczne plenerowe, zegar słoneczny, stacja meteorologiczna z wyposażeniem, budki, poidełko dla ptaków, ławki, gazony, kosze, ziemia, kora, geowłóknina, kompostownik, system nawadniający, sprzęt ogrodniczy, obrzeża, ogrodzenie),
  • zakup sadzonek i nasion roślin,
  • zakup pomocy dydaktycznych (propagator do sadzonek, mini szklarnia wentylowana, doniczki do mini szklarni, pojemniki na pomoce do zajęć w terenie, metalowa konstrukcja ekspozycyjna, mikroskopy USB Jajo),
  • organizacja zajęć i wydarzeń realizowanych w oparciu o utworzony punkt dydaktyczny.

Działania te adresowane są do uczniów szkoły podstawowej. Udział w projekcie będzie odbywał się nieodpłatnie. Realizacja projektu wpłynie na wyrównanie szans edukacyjnych dzieci z różnych środowisk społecznych.

Wydatki w ramach  projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy z tytułu kosztów poniesionych na realizację projektu, którego realizatorem będzie szkoła podstawowa, gminie jako organowi prowadzącemu szkołę, będzie przysługiwać prawo do odliczenia VAT?

Konieczny związek z czynnościami opodatkowanymi

Jak wyjaśnił dyrektor KISwarunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest związek zakupów z wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi.

Przedstawiona powyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z usługami i towarami, które nie są w ogóle wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystywania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

W myśl art. 15 ust. 1 ustawy o VAT, podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Pod pojęciem działalności gospodarczej rozumie się wszelką działalność producentów, handlowców lub usługodawców, w tym podmiotów pozyskujących zasoby naturalne oraz rolników, a także działalność osób wykonujących wolne zawody. Działalność gospodarcza obejmuje w szczególności czynności polegające na wykorzystywaniu towarów lub wartości niematerialnych i prawnych w sposób ciągły dla celów zarobkowych.

Organ podatkowy przypomniał, że nie uznaje się za podatnika organów władzy publicznej oraz urzędów obsługujących te organy w zakresie realizowanych zadań nałożonych odrębnymi przepisami prawa, dla realizacji których zostały one powołane, z wyłączeniem czynności wykonywanych na podstawie zawartych umów cywilnoprawnych (art. 15 ust. 6 ustawy o VAT).

Jednostki samorządu terytorialnego są podatnikami VAT jedynie w zakresie wszelkich czynności, które mają charakter cywilnoprawny, tzn. są przez nie realizowane na podstawie umów cywilnoprawnych. Będą to zatem wszystkie realizowane przez te jednostki (urzędy) czynności w sferze ich aktywności cywilnoprawnej, np. czynności sprzedaży, zamiany (nieruchomości i ruchomości), wynajmu, dzierżawy itd., umów prawa cywilnego (nazwanych i nienazwanych).

Odliczenie VAT po spełnieniu warunków

Rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ust. 1 ustawy o a VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług.

W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego nie będzie spełniony, ponieważ wydatki w ramach projektu nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi. W związku z powyższym gmina nie będzie miała prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z faktur dokumentujących wydatki ponoszone z tytułu realizacji ww. zadania. Tym samym wnioskodawcy z tego tytułu nie będzie przysługiwało prawo do zwrotu różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1 ustawy o VAT.

Skutki podatkowe wydanej interpretacji

Gmina nie ma prawa do odliczenia podatku w związku z realizacją projektu, ponieważ poniesione wydatki nie mają związku z czynnościami opodatkowanymi.

 

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 31 lipca 2018 r., nr 0113-KDIPT1-3.4012.476.2018.1.JM

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz