Organizacja półkolonii a VAT

Dodano: 2 lipca 2018
wakacje w mieście

Usługi organizacji przez gminę – za pośrednictwem szkoły – półkolonii dla uczniów, a także dostawa towarów i świadczenie usług ściśle związanych z taką usługą korzysta ze zwolnienia z VAT.

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wypowiedział się w sprawie zwolnienia z VAT usług opieki nad dziećmi i młodzieżą. Wnioskodawcą było miasto, rozliczające VAT łącznie ze wszystkimi miejskimi jednostkami budżetowymi.

Jedna z miejskich placówek – zespół szkół - zamierza zorganizować opiekę i wypoczynek dla dzieci i młodzieży szkolnej w formie półkolonii. Dzieci codziennie będą przekazywane przez rodziców, opiekunów pod opiekę szkoły na kilkugodzinne zajęcia. Z tytułu uczestnictwa w półkolonii rodzice będą uiszczać opłaty, z których pokrywane będą koszty wynagrodzeń wychowawców i kierownika półkolonii oraz atrakcje przewidziane w programie, a także posiłki, wyjścia do kina, na basen itp.

Zajęcia edukacyjne związane z umiejętnością współżycia w grupie, odpowiedzialności i profilaktyczne przewidziane w programie półkolonii są ściśle związane z usługą organizacji półkolonii.

Zarówno posiłki, bilety do kina, jak i przejazdy wynajętym na ten cel autokarem szkoła nabywa od innych podmiotów dla bezpośredniej korzyści uczestników półkolonii. Towary i usługi nabywane przez szkołę od innych podmiotów są niezbędne do wykonania usługi podstawowej – organizacji półkolonii.

Powstało więc pytanie - czy opisane usługi mogą korzystać ze zwolnienia na podstawie art. 43 ustawy o podatku od towarów i usług? 

Jedna usługa łączna

Po pierwsze, dyrektor KIS rozjaśnił kwestię rozliczeń tzw. świadczeń złożonych. Za Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) wskazał, że gdy dana transakcja obejmuje kilka czynności trzeba ustalić, czy składa się z dwóch lub więcej odrębnych, czy też z jednego świadczenia.

Świadczenie złożone (kompleksowe) będzie występowało wówczas, gdy relacja poszczególnych czynności wykonywanych na rzecz jednego nabywcy będzie miała charakter świadczenia podstawowego i pomocniczego (lub świadczeń pomocniczych), a zatem takich, które umożliwiają skorzystanie (względnie lepsze skorzystanie) ze świadczenia podstawowego (lub są niezbędne dla możliwości skorzystania ze świadczenia podstawowego). Jeżeli jednak świadczenia te można, bez popadania w sztuczność, rozdzielić, tak że nie zmieni to ich charakteru ani wartości z punktu widzenia nabywcy – wówczas świadczenia takie powinny być raczej traktowane jako dwa niezależnie opodatkowane świadczenia.

W omawianym przypadku szkoła (miasto) wykonuje kompletną usługę, której będzie dotyczyć umowa zawarta z usługobiorcą i za taką usługę będzie ustalona opłata. 

Zwolnienie podmiotowe

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku usługi w zakresie opieki nad dziećmi i młodzieżą oraz dostawę towarów i świadczenie usług ściśle z tymi usługami związane, wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach o pomocy społecznej, w przepisach o systemie oświaty oraz ustawy – Prawo oświatowe oraz przez podmioty sprawujące opiekę nad dziećmi w wieku do 3 lat. 

Zwolnienie to ma zatem charakter podmiotowo-przedmiotowy. Szkoła spełnia przesłankę podmiotową, jednakże, dla zastosowania zwolnienia konieczne jest również spełnienie przesłanki przedmiotowej. 

Półkolonia jako forma opieki

W ramach organizowania półkolonii szkoła świadczy usługi we własnym zakresie polegające na zorganizowaniu i prowadzeniu zajęć edukacyjnych i opieki nad dziećmi. Szkoła będzie świadczyła usługi wychowawcze i edukacyjne na podstawie przygotowanego i zatwierdzonego przez kierownika półkolonii programu zajęć.

Gmina, świadcząc za pośrednictwem szkoły opisane we wniosku usługi organizacji wypoczynku w postaci półkolonii (w tym posiłki, wyjścia do kina, na basen), wykonywane w formach i na zasadach określonych w przepisach ustawy o systemie oświaty spełnia zatem również przesłankę przedmiotową, o której mowa art. 43 ust. 1 pkt 24 ustawy o VAT. 

 

Ustawa z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. 2017 poz. 1221).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.