Opłaty za zajęcie pasa drogowego na reklamy a VAT – ważne dla gmin

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 24 września 2024
Opłaty za zajęcie pasa drogowego na reklamy a VAT – ważne dla gmin

Gmina, jako jednostka samorządu terytorialnego, może pobierać opłaty za zajęcie pasa drogowego na cele reklamowe. Czy taka danina podlega opodatkowaniu VAT? Czy gmina w tym przypadku działa, jak podatnik VAT? Poznaj wyjaśnienie dyrektora KIS i sprawdź, jak interpretacja wpływa na obowiązki gminy w kontekście VAT.

Sprawa dotyczyła gminy miejska, która jako jednostka samorządu terytorialnego i czynny podatnik VAT, odpowiada za utrzymanie dróg i organizację ruchu. W ramach swoich obowiązków wydaje decyzje dotyczące zajęcia pasa drogowego, np. na umieszczanie reklam, i pobiera za to opłaty. Opłaty te ustala na podstawie uchwały Rady Miejskiej.

Stan faktyczny

Gmina dzierżawi nieruchomości, działając w tej roli jako podatnik VAT, a zyski z dzierżawy podlegają opodatkowaniu VAT. W przypadku, gdy dzierżawca występuje o zezwolenie na reklamę na pasie drogowym, gmina wydaje decyzję administracyjną, po rozpatrzeniu wniosku.

Pytanie dotyczyło tego, czy opłaty za zajęcie pasa drogowego na cele reklamowe podlegają opodatkowaniu VAT. Zdaniem gminy opłaty pobierane za zajęcie pasa drogowego na cele reklamowe nie podlegają opodatkowaniu VAT, gdyż stanowią działanie publiczne.

Pozostało jeszcze 56% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa Podatkowego".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz