Zaniechanie poboru podatku dla firm po COVID-19 – nowe przepisy MF

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 20 lutego 2025
Zaniechanie poboru podatku COVID-19 a tarcza

Ministerstwo Finansów przygotowało nowe przepisy zakładające przedłużenie zaniechania poboru podatku dla firm, które skorzystały z tarcz finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR). Tarcze te były wsparciem dla przedsiębiorstw dotkniętych skutkami pandemii COVID-19. Sprawdź, jak długo obowiązywać będzie ulga podatkowa i kto może z niej skorzystać.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czym resort finansów tłumaczy przedłużenie preferencji w zakresie podatku dochodowego dla firm, które skorzystały z tarcz finansowych PFR w związku z COVID-19
  • Kogo będą dotyczyć przedłużone przepisy w sprawie zaniechania poboru podatku po COVID-19
  • Jakie rozwiązania w przedmiotowym zakresie przewiduje projekt nowego rozporządzenia MF w tej sprawie.

Sprawdź też:

Zgłoszenie pomocy de minimis do urzędu skarbowego

Frankowicze dłużej z preferencjami podatkowymi w PIT

Przedsiębiorcy muszą pamiętać, że refundacja składek ZUS to pomoc de minimis

Umorzone odsetki – czy stanowią przychód podatkowy

MF chce przedłużyć zaniechanie poboru podatku COVID-19

Resort finansów opracował  projekt rozporządzenia  w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od dochodów (przychodów) z tytułu umorzenia subwencji finansowej lub finansowania preferencyjnego udzielonych przez Polski Fundusz Rozwoju (PFR). Z jego treścią można zapoznać się na stronach Rządowego Centrum Legislacji (RCL).

Projektowane rozporządzenie Ministra Finansów ma na celu wydłużenie terminu zaniechania poboru podatku dochodowego od wartości umorzonych zobowiązań z tytułu subwencji finansowej oraz finansowania preferencyjnego, otrzymanych w ramach Tarcz Finansowych Polskiego Funduszu Rozwoju (PFR), tj.:
  • Tarczy 1.0 oraz
  • Tarczy 2.0.

Do kiedy obowiązuje ulga podatkowa

Przypomnijmy, że pierwotnie preferencje w omawianym zakresie zostały wprowadzone mocą rozporządzenia  w tej sprawie Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej z 16 lipca 2021 r. (Dz.U. z 2021 r. poz. 1316). Na jego podstawie podatku nie musieli płacić przedsiębiorcy, którzy otrzymali decyzje umorzeniowe odnośnie do dochodów (przychodów) uzyskanych w okresie od 1 czerwca 2021 r. do  31 grudnia 2022 r. Następnie terminy w zakresie zaniechania poboru podatku dla przedsiębiorców, którzy korzystali ze wsparcia PFR S.A., były dwukrotnie przedłużane kolejnymi rozporządzeniami Ministra Finansów,  z 15 grudnia 2022 r. –  do 31 grudnia 2023 r. oraz z 22 grudnia 2023 r. – do 31 grudnia 2024 r.

Jakie firmy obejmie zaniechanie poboru podatku w związku z COVID-19

W związku z wygaśnięciem, z końcem 2024 roku, okresu zaniechania przewidzianego ostatnim rozporządzeniem MF  z 22 grudnia 2023 r. i brakiem ustania przesłanek zaniechania (na które powoływano się przy wydawanych w tym przedmiocie ww. rozporządzeniach), a także kierując się zasadą równego traktowania wszystkich beneficjentów Tarcz Finansowych PFR, zasadne jest dalsze wydłużenie terminu zaniechania poboru podatku.

Zaniechanie poboru podatku w związku COVID-19 na gruncie nowego rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie, będzie  mieć zastosowanie do dochodów (przychodów) uzyskanych przez podatników  od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.

Projektowane rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia  w Dzienniku Ustaw.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz