Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Resort finansów przygotował przepisy, które przewidują przedłużenie zaniechania poboru PIT i CIT od niektórych dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Na zmianach skorzystają kredytobiorcy i banki będące stronami ugód w zakresie tzw. kredytów frankowych.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Czy zwrot „frankowiczom” pieniędzy przez bank jest przychodem w PIT
Czy od świadczeń związanych z Bezpiecznym Kredytem 2% trzeba zapłacić PIT
W PPK można odłożyć na wkład własny do kredytu hipotecznego
Jak zaksięgować kredyt obrotowy?
Wydłużenie stosowania ulgi podatkowej w PIT dla frankowiczów
Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, przewidujący korzystne rozwiązania z punktu widzenia wielu podatników, którzy zaciągnęli kredyty na cele mieszkaniowe. Zmiana dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 102).
Nowe regulacje przewidują przedłużenie zaniechania poboru:
– wierzytelności umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytu mieszkaniowego, lub
– świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania;
Przypomnijmy, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów, tj. ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r., zaniechaniem w omawianym zakresie są objęte dochody (przychody) uzyskane w okresie od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r.
Rozwiązania te mają związek z zawieraniem przez kredytodawców (banków) i kredytobiorców ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych. Jak wskazano w uzasadnieniu omawianego projektu, upływ terminu obowiązywania rozporządzenia MF z 11 marca 2022 r., pozostającego w mocy do 31 grudnia 2024 r., rodziłby na gruncie ustawy o PIT konieczność rozpoznania przychodu w związku z umorzeniem przez bank wierzytelności z tytułu kredytu. Przychodem dla kredytobiorców byłaby wówczas kwota umorzonego zobowiązania kredytowego wraz z wymagalnymi odsetkami, stanowiąca przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT (powstający w dniu jego umorzenia). Przychód ten podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, według obowiązującej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Analogicznie, w odniesieniu do ujemnego oprocentowania, w sytuacji zapłaty kredytu poniżej istniejącego zobowiązania (należności głównej), powstaje przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.
W konsekwencji, na banku ciążyłby obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 i przesłania jej podatnikowi oraz właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu w terminie i na zasadach określonych w art. 42a i art. 42g ustawy o PIT. Podatnik, któremu bank umorzył kwoty wierzytelności z tytułu kredytu, byłby natomiast obowiązany do uwzględnienia takiego przychodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym go uzyskał, i obliczenia należnego podatku od łącznej sumy dochodów.
Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.
Źródło:
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.