Frankowicze dłużej z preferencjami podatkowymi w PIT

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 5 listopada 2024
  Frankowicze dłużej z preferencjami podatkowymi w PIT

Resort finansów przygotował przepisy, które przewidują przedłużenie zaniechania poboru PIT i CIT od niektórych dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Na zmianach skorzystają kredytobiorcy i banki będące stronami ugód w zakresie tzw. kredytów frankowych.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Jak podatkowo zakwalifikować w PIT umorzenie przez bank osobie fizycznej wierzytelności z tytułu kredytu mieszkaniowego w walucie obcej
  • Do kiedy obowiązuje zaniechanie przez MF poboru podatku od dochodów (przychodów) związanych z takim umorzeniem
  • Jakie zmiany w omawianym zakresie przewiduje projekt kolejnego rozporządzenia Ministra Finansów w tej sprawie

Sprawdź też:

Czy zwrot „frankowiczom” pieniędzy przez bank jest przychodem w PIT

Czy od świadczeń związanych z Bezpiecznym Kredytem 2% trzeba zapłacić PIT

W PPK można odłożyć na wkład własny do kredytu hipotecznego

Jak zaksięgować kredyt obrotowy?

Wydłużenie stosowania ulgi podatkowej w PIT dla frankowiczów

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji (RCL) ukazał się projekt rozporządzenia Ministra Finansów, przewidujący korzystne rozwiązania z punktu  widzenia wielu podatników, którzy zaciągnęli kredyty na cele mieszkaniowe. Zmiana  dotyczy przepisów rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r. w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe (Dz. U. z 2024 r. poz. 102).

Co jest istotą projektowanego rozporządzenia Ministra Finansów

Nowe regulacje przewidują przedłużenie zaniechania poboru:

  • podatku PIT od dochodów (przychodów) osób fizycznych z tytułu:

–  wierzytelności umorzonych osobie fizycznej z tytułu kredytu mieszkaniowego, lub

– świadczeń otrzymanych przez osobę fizyczną z tytułu kredytu mieszkaniowego udzielonego w walucie obcej lub w złotych, lecz nominowanego lub indeksowanego do waluty obcej, w związku z powstaniem przychodu z tytułu zastosowania ujemnego oprocentowania;

  • podatku CIT od dochodu odpowiadającego równowartości umorzonych kwot wierzytelności z tytułu kredytów mieszkaniowych, od tej części kapitału, od której następuje zaniechanie poboru podatku dochodowego od osób fizycznych.
Przedłużenie  dotyczy zaniechania poboru podatku dochodowego o kolejne 2 lata i objęcie nim dochodów bądź przychodów uzyskanych w okresie od 1 stycznia 2025 r. do 31 grudnia 2026 r.

Przypomnijmy, że w świetle obecnie obowiązujących przepisów, tj.  ww. rozporządzenia Ministra Finansów z 11 marca 2022 r.,  zaniechaniem w omawianym zakresie są objęte dochody (przychody) uzyskane w okresie  od 1 stycznia 2022 r. do 31 grudnia 2024 r.

Uzasadnienie projektu nowelizacji

Rozwiązania te mają związek z zawieraniem przez kredytodawców (banków) i kredytobiorców ugód w celu restrukturyzacji tzw. kredytów frankowych.  Jak wskazano w uzasadnieniu omawianego projektu, upływ terminu obowiązywania rozporządzenia MF z 11 marca 2022 r., pozostającego w mocy do 31 grudnia 2024 r., rodziłby na gruncie ustawy o PIT  konieczność rozpoznania przychodu w związku z umorzeniem przez bank wierzytelności z tytułu kredytu. Przychodem dla kredytobiorców byłaby wówczas kwota umorzonego zobowiązania kredytowego wraz z wymagalnymi odsetkami, stanowiąca przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy PIT (powstający w dniu jego umorzenia). Przychód ten podlega opodatkowaniu na ogólnych zasadach, według obowiązującej skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy PIT. Analogicznie, w odniesieniu do ujemnego oprocentowania, w sytuacji zapłaty kredytu poniżej istniejącego zobowiązania (należności głównej), powstaje przychód z innych źródeł, podlegający opodatkowaniu według skali podatkowej.

W konsekwencji, na banku ciążyłby obowiązek sporządzenia informacji PIT-11 i przesłania jej podatnikowi oraz właściwemu dla podatnika urzędowi skarbowemu w terminie i na zasadach określonych w art. 42a i art. 42g ustawy o PIT. Podatnik, któremu bank umorzył kwoty wierzytelności z tytułu kredytu, byłby natomiast obowiązany do uwzględnienia takiego przychodu w zeznaniu podatkowym składanym za rok, w którym go uzyskał, i obliczenia należnego podatku od łącznej sumy dochodów.

Po wejściu w życie niniejszego rozporządzenia na kredytodawcach nie będzie spoczywał obowiązek sporządzenia informacji PIT–11, jak również przekazania jej podatnikowi oraz właściwemu dla podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego. Podatnik nie zapłaci zaś podatku od umorzonej części kredytu.

Rozporządzenie zmieniające ma wejść w życie z dniem  następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt (z 29 października 2024 r.) rozporządzenia Ministra Finansów zmieniającego rozporządzenie w sprawie zaniechania poboru podatku dochodowego od niektórych dochodów (przychodów) związanych z kredytem hipotecznym udzielonym na cele mieszkaniowe.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz