Sprawdź, czy od świadczeń dla delegowanych pracowników trzeba potrącić zaliczkę na PIT

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 22 sierpnia 2016
e7025110939f9fff282e3d3a0300da04067d886e-large

Załóżmy, że pracownicy Twojej firmy wyjechali do pracy za granicę. Przedsiębiorstwo zapewnia bezpłatny transport i noclegi. Czy takie wydatki stanowią dla zatrudnionych przychód podlegający PIT? Poznaj najnowsze stanowisko NSA.

Zapewnienie delegowanym za granicę pracownikom transportu, noclegu czy opłat za media nie powoduje dla nich powstania przychodu podlegającego PIT.  Takie wnioski płyną z wyroku NSA o sygn. akt II FSK 1970/14.

Pobyt za granicą jest związany z wykonywaniem zadań służbowych

Spółka zajmowała się pracami budowlanymi zarówno w kraju, jak i za granicą, głównie we Francji. Swoim pracownikom zapewniała bezpłatny transport, noclegi, a także koszty mediów, posiłki regeneracyjne.

Przedsiębiorstwo uważało, że takie wydatki za oddelegowanych pracowników nie stanowią przychodów ze stosunku pracy. Pobyt ten nie ma charakteru prywatnego i nie służy celom i interesom prywatnym poszczególnych pracowników i związany jest nierozerwalnie ze świadczeniem pracy na rzecz spółki. W związku z tym konkretny pracownik nie otrzymuje jakiegokolwiek „świadczenia” od pracodawcy.

Organ podatkowy: dodatkowe świadczenia generują przychód

Z takim stanowiskiem nie zgodził się organ podatkowy. Uznał, że otrzymane przez pracowników oddelegowanych do pracy na terenie Francji dodatkowe świadczenia (w postaci bezpłatnego transportu, noclegów, opłat za energię, prąd, gaz, Internet, telefon oraz posiłków regeneracyjnych zgodnie z przepisami bezpieczeństwa i higieny pracy), związane z wykonywaniem pracy na terenie Francji będą stanowić dla zatrudnionych nieodpłatne świadczenia, które należy zakwalifikować do przychodów ze stosunku pracy.

Stanowisko to podtrzymał Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.

Korzystne stanowisko NSA

Sprawa ostatecznie trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który przyznał rację spółce. Sąd uznał, że omawiane wydatki nie są wykonywane w interesie pracownika, tylko pracodawcy, który dzięki ponoszonym kosztom może prowadzić swoją działalność we Francji.

Co to dla Ciebie oznacza?

Nie ma PIT, gdy szef finansuje transport do pracy we Francji

W sytuacji, gdy pracodawca zapewnia delegowanym za granicę pracownikom bezpłatny transport, nocleg, opłaty za energię, prąd, gaz, Internet, telefon oraz posiłki regeneracyjne od takich wydatków nie powstanie przychód podatkowy. Sfinansowanie takich świadczeń leży bowiem w interesie pracodawcy.

Polecamy też inne komentarze:

Wyrok NSA z 9 sierpnia 2016 r., sygn. akt II FSK 1970/14

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz