Impreza organizacyjna – co z kosztami podatkowymi i VAT

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Dodano: 6 września 2021
Impreza organizacyjna – co z kosztami podatkowymi i VAT

W wielu firmach organizowane są imprezy integracyjne. Są na nie zapraszani pracownicy wraz z rodzinami. Czy sumy wydane na imprezę integracyjną zaliczysz do kosztów? Co z odliczeniem VAT? Wyjaśniamy w tekście.

Problem: Przedsiębiorca zorganizował imprezę integracyjną. Impreza odbyła się w plenerze. Uczestniczyli w niej pracownicy wraz ze swoimi rodzinami. Czy wydatki związane z imprezą można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu i odliczyć VAT?

Rozwiązanie: Jeśli celem organizacji imprezy integracyjnej jest budowanie bądź wzmacnianie atmosfery wśród pracowników dla zwiększenia ich efektywności, to wydatki z nią związane można zaliczyć do kosztów podatkowych i odliczyć VAT naliczony.

Koszty uzyskania przychodów

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy o PIT (art. 22 ust. 1 ustawy o PIT).

Z treści wskazanego przepisu wynika, że warunkiem uznania wydatku za koszt uzyskania przychodów jest jego poniesienie w celu uzyskania przychodów opodatkowanych PIT bądź w celu zachowania albo zabezpieczenia źródła, z którego te przychody są osiągane.

Koszty imprez integracyjnych – stanowisko organów podatkowych

Zdaniem organów podatkowych ten warunek jest spełniony, jeśli wydatki na organizację imprezy integracyjnej służą budowaniu pozytywnej atmosfery wśród pracowników, co ma przełożyć się na efektywniejszą pracę na rzecz pracodawcy.

W interpretacji indywidualnej z 26 listopada 2019 r., nr 0111-KDIB2-1.4010.440.2019.1.PB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdził, że: „(…) świadczenia na rzecz pracowników budują pozytywne relacje między nimi, zwiększają zaangażowanie pracowników oraz wzmacniają ich lojalność wobec Wnioskodawcy, mają również działanie motywujące i wpływające na jakość, wydajność oraz efektywność pracy, co dalej przekłada się na wysokość uzyskanych przychodów.

Udział osób towarzyszących w imprezie firmowej pozwala na wytworzenie bardziej swobodnej atmosfery, a możliwość kontaktu z przedstawicielami zarządu Spółki na gruncie towarzyskim dodatkowo wzmacnia poczucie przynależności do organizacji i podnosi morale pracowników co z kolei wpływa na większą motywację do pracy oraz głębszą i silniejszą integrację zespołu”.

 Skutki w VAT

Analogiczne VAT naliczony od wydatków na organizację imprezy integracyjnej będzie można odliczyć, jeśli będzie ona organizowana w celu, o którym mowa powyżej.

Autor:

Jakub Rychlik, doradca podatkowy

Jakub Rychlik

Autor: Jakub Rychlik

Doradca podatkowy (nr wpisu 11549), prawnik (absolwent Wydziału Prawa i Administracji UW).
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz