Duplikat faktury - jak wpływa na koszty uzyskania przychodów

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 2 sierpnia 2021
Duplikat faktury - jak wpływa na koszty uzyskania przychodów

W praktyce obrotu gospodarczego często zdarza się, że z różnych przyczyn, w tym także niezależnych od podatnika, po wystawieniu faktury dokumentującej transakcję niezbędne staje wystawienie jej duplikatu faktury. Zdarzenie to może wywoływać skutki nie tylko na gruncie przepisów o VAT, ale również w podatku dochodowym, w tym także jeśli chodzi o potrącanie udokumentowanych taką fakturą wydatków w kosztach uzyskania przychodów. Poznaj skutki podatkowe dotyczące wystawienia duplikatu faktury.

Ogólne zasady wystawiania duplikatów faktur zostały określone w art. 106l ustawy o VAT. Z przepisu tego wynika, że takie dokumenty wystawiane są w przypadkach, gdy pierwotna faktura ulegnie zniszczeniu lub zaginie. Wówczas podatnik lub upoważniona przez niego do wystawiania faktur osoba trzecia wystawia ponownie fakturę (duplikat). Z reguły wystawiany jest on na wniosek nabywcy, zgodnie z danymi zawartymi w fakturze będącej w posiadaniu podatnika.

Przepisy precyzują również, że tego rodzaju faktura wystawiona powtórnie musi zawierać wyraz „DUPLIKAT” oraz datę jej wystawienia. Poza tymi danymi informacje w niej zawarte powinny pokrywać się z tymi, które widniały na fakturze pierwotnej.  Duplikat faktury nie dokumentuje bowiem nowego zdarzenia gospodarczego, lecz jedynie potwierdza transakcję, do której odnosiła się faktura źródłowa.

WAŻNE

Jak wyjaśniały organy podatkowe, duplikat faktury ma moc prawną równą fakturze pierwotnej i stanowi na równi z nią np. podstawę do odliczenia podatku naliczonego.

Polecamy też:

Czy nowy JPK_VAT wprowadził zmiany w fakturach VAT

Duplikat faktury – kiedy można odliczyć VAT

Faktura z błędnym NIP nabywcy – sprawdź, co z odliczeniem VAT

Na fakt zrównania mocy prawnej faktur pierwotnych oraz duplikatów tych dokumentów pod względem ich skutków podatkowych wskazał np. dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacjach indywidualnych z 12 kwietnia 2018 r. (nr 0113-KDIPT1-1.4012.76.2018.3.MSU)  i z 14 z grudnia 2019 r. (nr 0113-KDIPT2-1.4011.426.2019.6.MM).

Rozliczenie kosztów na podstawie duplikatu  faktury

Wystawianie duplikatów faktur może mieć skutki nie tylko w podatku VAT (m.in. pod kątem możliwości odliczenia podatku naliczonego), ale również w podatku dochodowym.  Faktury VAT są bowiem  podstawowymi dokumentami, w oparciu o które przedsiębiorcy dokonują rozliczenia określonych zdarzeń gospodarczych w kosztach prowadzonej działalności. W przypadku ich wystawienia u podatników mogą więc pojawić się wątpliwości, w jaki sposób ująć kosztowo otrzymany duplikat faktury.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • co ma zrobić podatnik, który utracił fakturę i nie zdążył jej zaksięgować i rozliczyć,
  • jak postąpić gdy pierwotna faktura w ogóle do podatnika nie dotarła (np. z powodu jej zagubienia przez operatora pocztowego);
  • jak duplikat faktury wpływa na rozliczenie kosztów uzyskania przychodów.

Pozostało jeszcze 80% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz