Wykształcenie a prowadzenie ksiąg rachunkowych

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano:
Pytanie:  Jestem księgową zatrudnioną na umowę o pracę w firmie, która rozlicza się na podstawie PKPiR. Posiadam jedynie wykształcenie średnie, ukończyłam kurs zastępcy głównego księgowego 10 lat temu. Istnieje prawdopodobieństwo, że nasza firma będzie zmuszona w niedługim czasie przejść na księgi handlowe. Czy w związku z powyższym są jakieś przeciwwskazania dotyczące mojego wykształcenia przy prowadzeniu ksiąg rachunkowych, jeżeli zatrudniona będę dalej na umowę o pracę jako główna księgowa?
Odpowiedź: 

Absolutnie nie będzie miała Pani żadnych problemów związanych z prowadzeniem ksiąg rachunkowych w firmie na podstawie umowy o pracę.

Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.) w art. 76a i nast. wprowadza ograniczenia i dodatkowe wymogi kwalifikacyjne (certyfikat) dla osób, które chcą usługowo prowadzić księgi rachunkowe. Pani wykonuje czynności księgowe na podstawie umowy o pracę, zatem przepisy te nie mają w tej sytuacji zastosowania.

Tekst opublikowany: 

30 października 2010 r.

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Słowa kluczowe:
umowa o pracę
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Załóż konto testowe

x
wiper-pixel