Rozliczamy koszty podróży służbowej na przełomie roku

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 26 listopada 2015

Jeżeli pracownik pojedzie w podróż służbową w grudniu 2015 roku, to niezależnie od tego, kiedy przedstawi w firmie dokumentację, w księgach rachunkowych powinny być ujęte jako koszty 2015 roku. Natomiast data przedłożenia dokumentów ma znaczenie przy rozliczaniu podatkowym. Sprawdź na przykładach, jak rozliczyć podróż służbową odbytą na przełomie roku.

Koszty podróży służbowych powinny być rozliczane zgodnie z zasadami wynikającymi z rozporządzenia ministra pracy i polityki społecznej z 29 stycznia 2013 r. w sprawie należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej z tytułu podróży służbowej (Dz.U. z 2013 r. poz. 167) i wewnętrznych regulacji obowiązujących w zakładzie pracy.

Ujmuje się je w księgach rachunkowych zgodnie z zasadą memoriału, określoną w art. 6 ust. 1 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz. U z 2013 r. poz. 330 ze zm.).

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel