Jak poprawnie księgować wynagrodzenia i składki ZUS finansowane przez pracodawcę

Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Dodano: 19 października 2015
Pytanie:  Od niedawna przejęłam prowadzenie ksiąg rachunkowych w spółce z o.o. Wszyscy pracownicy w naszej firmie wynagrodzenie otrzymują do 10 następnego miesiąca. Składki ZUS płacone są do 15 następnego miesiąca, czyli np. wynagrodzenie za lipiec 2015 r.  wypłacane jest w sierpniu do 10, a ZUS płacony jest we wrześniu do 15. Poprzednia księgowa ujmowała składki finansowane przez pracodawcę na koncie przyszłych okresów, następnie zapłacone składki z konta ,,649" przeksięgowywała na konto ,,4 KUP" do miesiąca którego dotyczą składki, czyli w tym przypadku zaksięgowała je do sierpnia 2015, a nie do września 2015 jak wynika zgodnie z ustawą o ZUS. W tym przypadku składki zapłacone we wrześniu powinny być ujęte w kosztach września 2015. Wynagrodzenia były księgowane bezpośrednio w koszty ,,4 KUP", a w razie braku  zapłaty w terminie, były przeksięgowywane na konto ,,4 NKUP". Moim zdaniem ZUS finansowany przez pracodawcę jak i wynagrodzenia powinny być księgowane najpierw na konto ,,4 NKUP" a w momencie zapłaty przeksięgowywane na konto ,,4 KUP" zgodnie z obowiązującą w prawie bilansowym zasadą memoriału. Czy w związku z tym mogę stosować taką metodę do końca roku jaka była stosowana w firmie do tej pory dla zachowania tych samych księgowań? Czy w takiej sytuacji będzie błędem jak zacznę od nowego roku księgować zgodnie z ustawą o ZUS i CIT? Czy powinnam już poprawnie księgować od października 2015, zapłacone składki ZUS pracodawcy w momencie zapłaty, czyli wynagrodzenie za miesiąc wrzesień 2015 jest wypłacane w następnym miesiącu (10 października 2015 r.), to składki zapłacone do 15 listopada 2015 r. będę ujęte w kosztach listopada? Jak poprawnie księgować wynagrodzenia i składki ZUS finansowane przez pracodawcę?

Pozostało jeszcze 70 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Grzegorz Magdziarz

Autor: Grzegorz Magdziarz

Ekspert ds. rachunkowości i MSR/MSSF, biegły rewident, dyrektor finansowy w międzynarodowej firmie. Współpracuje z wydawnictwami: Wiedza i Praktyka, Nowe Standardy Sprawozdawczości, Infor.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel