Faktura zaliczkowa – czy ujmować w KPiR

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Dodano: 10 stycznia 2024
Pytanie: Jak zaksięgować fakturę zaliczkową na towary handlowe? Nabywca towaru (prowadzi KPiR) otrzymał fakturę w grudniu 2023 roku. Towar przyjedzie w styczniu 2024 roku.
Odpowiedź:

Faktur zaliczkowych nie ujmuje się w podatkowej księdze przychodów i rozchodów

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • czy faktury zaliczkowe ujmuje się w KPiR.

Polecamy też:

Podatkowa książka przychodów i rozchodów stanowi uproszczoną ewidencję księgową, w której ujmuje się przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób fizycznych.

Faktur zaliczkowych nie ujmujemy PKPiR jako koszt

Wystawiane w celu potwierdzenia otrzymania zaliczki (przedpłaty) faktury zaliczkowe nie są ujmowane w podatkowej księdze przychodów i rozchodów (PKPiR) jako koszt. Wynika to z faktu, że zaliczki są z założenia zwrotne (w przypadku gdyby do dostawy ostatecznie nie doszło), natomiast koszt powinien być definitywny (poniesiony).

Zatem rozliczenie podatku dochodowego będzie miało miejsce dopiero na etapie finalizacji umowy w momencie otrzymania faktury końcowej dotyczącej dostawy towarów. Ujęciu jako koszt podlega wówczas wartość dostawy. Wartość ta będzie wyższa niż kwota do zapłaty.

Dowody będące podstawą zapisu w PKPiR

Dodatkowo warto wskazać na zapisy rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, w których wymieniono dowody będące podstawą zapisu w PKPiR, czyli

  • faktury, faktury VAT RR, rachunki oraz dokumenty celne
  • dokumenty określające zmniejszenie kosztów uzyskania przychodów lub zwiększenie przychodów
  • inne dowody (dzienne zestawienia dowodów, noty księgowe, dowody przesunięć, dowody opłat pocztowych i bankowych, inne dowody opłat, dowody wewnętrzne)

Żadna z powyższych pozycji nie uwzględnia faktur zaliczkowych jako dowodu księgowego. Jest to zatem kolejne niezależne potwierdzenie dot. braku możliwości ujmowania faktur zaliczkowych w podatkowej książce przychodów i rozchodów.

Autor:

Monika Czekała

Monika Czekała

Autor: Monika Czekała

Doradca podatkowy nr wpisu 14485, księgowa z kilkunastoletnim doświadczeniem, posiada Certyfikat Księgowy Ministerstwa Finansów nr 66987/2014, biegły sądowy z zakresu finansów i rachunkowości, Księgowy Roku 2017 Województwa Śląskiego, oraz finalistka innych konkursów wiedzy podatkowej i księgowej o zasięgu ogólnopolskim, takich jak Moneta Aurea 2009, Lider Księgowości 2012, Księgowy Roku. Jest właścicielką biura rachunkowego Metis Finanse Sp. z o.o.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz