Rozszerzenie działalności gospodarczej a podatkowa księga przychodów i rozchodów

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 28 października 2019
Pytanie:  Pytanie dotyczy jednoosobowej działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną. Osoba ta aktualnie prowadzi działalność handlową, rozlicza się podatkiem liniowym, jest vatowcem czynnym i prowadzi w tej działalności księgi rachunkowe. Dodatkowo chciałby prowadzić inną działalność, a dokładnie działalność handlowo-usługową (PHU „Jaś”), również jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą - z VAT czynnym, podatkiem liniowym. Aby to zrealizować powinna zgłosić dodatkowe PKD do CEiDG, oraz do CEiDG dodatkową, inną nazwę działalności, czyli PHU Jaś i inny adres prowadzenia działalności/inną siedzibę - adres będzie inny niż działalności handlowej. W działalności PHU „Jaś” będzie wystawiać faktury za sprzedaż z inną, odrębną numeracją niż w działalności handlowej oraz będzie otrzymywać faktury kosztowe z inną nazwą firmy - według zgłoszenia do CEiDG działalności PHU. Czy do działalności dodatkowej, czyli PHU, może prowadzić książkę przychodów i rozchodów? Rozliczanie podatku dochodowego - roczne, powinno być w jednym PIT? Rozliczanie VAT - miesięczne, powinno być w jednym VAT-7 i w jednym JPK? Czy obie działalności będą miały jeden NIP i REGON?

Pozostało jeszcze 71 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Zobacz, jak PortalFK.pl pomoże Ci wykonywać swoją pracę bezbłędnie i zawsze na czas:

  • Znajdziesz rozwiązania przeszukując nasze 40 000 artykułów na temat problemów zgłaszanych przez innych księgowych.
  • Będziesz w stanie szkolić siebie i innych księgowych za pomocą ponad 60 Szkoleń Video oraz Warsztatów na żywo.
  • Oszczędzisz swój czas poświęcany na księgowanie dzięki narzędziom: ponad 600 wzorów dokumentów, deklaracji i formularzy, 350 aktów prawnych, 1300 interpretacji i 50 kalkulatorów i oczywiście aktualne wskaźniki i stawki.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny »

Jeśli masz już dostęp do Portalu FK, zaloguj się »

Jeżeli chcesz korzystać z tego artykułu bez ograniczeń czasowych, wykup dostęp jednorazowy:
Przez PayU (19.90 zł netto) »Przez SMS (25.00 zł netto) »
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce - w ciągu ostatnich lat na łamach publikacji podatkowych opracował kilkanaście tysięcy odpowiedzi na pytania podatników oraz kilkaset artykułów i komentarzy. Autor komentarza do ustawy o VAT.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
wiper-pixel