Sprawdź, czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, któremu zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Dodano: 18 kwietnia 2018
Pytanie:  Czy można rozwiązać umowę o pracę z pracownikiem, któremu zostało przyznane świadczenie rehabilitacyjne. Przebieg zatrudnienia przedstawia się następująco: Zatrudnienie od 04.09.2017 do 31.08.2018 r. Zwolnienie lekarskie  od 25.09.2017 do 25.03.2018 r. Świadczenie rehabilitacyjne od 26.03.2018 do 23.07.2018 r.
Odpowiedź: 

Pracodawca może obecnie rozwiązać umowę o pracę bez wypowiedzenia z powodu absencji chorobowej pracownika, gdyż z uwagi na okres zatrudnienia  przed rozpoczęciem zwolnienia lekarskiego pracownika prawo takie przysługuje pracodawcy od upływu 3 miesięcy nieobecności w pracy.

Długotrwała absencja chorobowa pracownika może uzasadniać rozwiązanie umowy o pracę bez wypowiedzenia, o czym stanowi art. 53 Kodeksu pracy. Okres absencji, która upoważnia pracodawcę do podjęcia takiego działania jest uzależniony od okresu zatrudnienia pracownika.

Gdy pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż 6 miesięcy możliwość rozwiązania umowy o pracę następuje w przypadku absencji trwającej dłużej niż 3 miesiące. Jeśli pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy lub jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem przy pracy albo chorobą zawodową, okres absencji musi być dłuższy niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące.

W przedstawionym przypadku pracownik był zatrudniony u pracodawcy krócej niż 6 miesięcy, a więc pracodawca może rozwiązać z nim umowę o pracę bez wypowiedzenia, gdyż okres absencji trwa już powyżej 3 miesięcy. Przez pojęcie „był zatrudniony” należy rozumieć okres tzw. zakładowy zatrudnienia trwający przed datą rozpoczęcia zwolnienia lekarskiego.

Jak wskazuje wyrok Sądu Najwyższego z 21 lipca 1999 r., sygn. akt  I PKN 161/99 do okresu zatrudnienia u danego pracodawcy, krótszego niż 6 miesięcy, od którego przepisu Kodeksu pracy uzależniają możliwość rozwiązania z pracownikiem umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu niezdolności do pracy wskutek choroby trwającej dłużej niż 3 miesiące, nie dolicza się okresu tej niezdolności.

W związku z tym w odniesieniu do pracownika, który był zatrudniony od 4 września 2017 r., a jego absencja chorobowa rozpoczęła się od 25 września 2017 r. pracodawca nie był zobowiązany do oczekiwania na upływ  okresu zasiłkowego (182 dni) 3 miesięcy pobierania świadczenia rehabilitacyjnego i rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia jest możliwe na podstawie art. 53 § 1 pkt 1 lit. a  Kodeksu pracy.

Maria Kucharska-Fiałkowska

Autor: Maria Kucharska-Fiałkowska

Specjalista ds. audytów, administrator bezpieczeństwa Informacji, specjalista ds. kadrowych w jednostkach publicznych
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz