Praca dyrektora szkoły podczas ferii – kiedy przysługuje prawo do wynagrodzenia urlopowego

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 13 lutego 2018
Pytanie:  Dyrektor i wicedyrektor szkoły podstawowej pracują w trakcie ferii zimowych. Czy należą im się tylko godziny z pensum podstawowym czy należy policzyć również średnią urlopową? Jak rozliczyć urlop dyrektorowi od 2018 roku?
Odpowiedź: 


Aby odpowiedzieć na Pani pytanie, musimy odróżnić 2 sytuacje, gdy dyrektor szkoły i wicedyrektor jest jednocześnie nauczycielem oraz gdy są nauczycielami.


Zgodnie z przepisem art. 64 ust. 2a Karty Nauczyciela dyrektorowi i wicedyrektorowi szkoły oraz nauczycielowi pełniącemu inne stanowisko kierownicze w szkole, a także nauczycielowi, który przez okres co najmniej 10 miesięcy pełni obowiązki kierownicze w zastępstwie nauczyciela, któremu powierzono stanowisko kierownicze, przysługuje prawo do urlopu wypoczynkowego w wymiarze 35 dni roboczych w czasie ustalonym w planie urlopów.

Każdy nauczyciel może być zobowiązany (przez dyrektora) do wykonywania w czasie ferii (łącznie nie więcej niż przez 7 dni) następujących czynności:

  • przeprowadzania egzaminów;
  • prac związanych z zakończeniem roku szkolnego i przygotowaniem nowego roku szkolnego;
  • opracowywania szkolnego zestawu programów oraz uczestniczenia w doskonaleniu zawodowym w określonej formie.

Dyrektor będący nauczycielem

Również dyrektor będący nauczycielem podlega temu przepisowi i z okresu wakacji, przy planowaniu swojej pracy, powinien odjąć te 7 dni. Na uwagę zasługuje również fakt, że ustawa Prawo oświatowe i Karta Nauczyciela nakładają na dyrektora zadania, które musi wykonać w trakcie trwania ferii lub wakacji istotne z punktu widzenia funkcjonowania szkoły. Na zadania te powinien de facto wykorzystać te 7 dni.

Zadania te wynikają wprost z obowiązujących przepisów prawa i nie są zadaniami zleconymi przez organ prowadzący, wobec tego brak jest podstaw do udzielenia dyrektorowi w tym przypadku urlopu, o którym mowa w art. 66 Karty Nauczyciela.

Nauczyciel (dyrektor również) nie wykorzystuje urlopu wypoczynkowego w całości lub części w sytuacji:

  • niezdolności do pracy wywołanej chorobą lub odosobnieniem w związku z chorobą zakaźną;
  • wykorzystywania urlopu macierzyńskiego;
  • wykonywania przez dyrektora zadań zleconych przez organ prowadzący szkołę lub wykonywanych za zgodą tego organu;
  • prowadzenia w szkole inwestycji albo kapitalnych remontów.

(art. 66 Karty nauczyciela).

Jeżeli dyrektor szkoły nie otrzymał od organu prowadzącego zlecenia na wykonanie określonych zadań, a uważa, że jego obecność w szkole, np. z powodu trwającego remontu jest konieczna, powinien przed rozpoczęciem ferii wystąpić na piśmie do organu prowadzącego szkołę z umotywowanym wnioskiem o wyrażenie zgody na niewykorzystanie urlopu wypoczynkowego w określonym terminie i wymiarze. Zgoda organu prowadzącego w takim przypadku jest konieczna. Dyrektor sam nie może podejmować decyzji w tej sprawie i potem domagać się urlopu uzupełniającego.

W przypadku, gdy organ prowadzący zleci pisemnie wykonanie w czasie ferii szkolnych zadań związanych z funkcjonowaniem szkoły lub majątkiem szkoły, dyrektor jest zobowiązany je wykonać, np. remont, czy kierowanie akcją „Zima w mieście”.

Jeżeli przyjąć, że dyrektor oprócz wspomnianych 7 dni, pracuje podczas ferii zimowych czy wakacji jeszcze 2 tygodnie, to i tak nie otrzymałby on urlopu uzupełniającego. Taki urlop przysługuje nauczycielowi w wymiarze uzupełniającym do 8 tygodni, licząc ferie zimowe i wakacje łącznie. Organ prowadzący, zlecając wykonanie zadania podczas wakacji, zatwierdzi urlop uzupełniający w przypadku, gdy dyrektor szkoły wykorzysta podczas ferii zimowych i wakacji mniej niż 8 tygodni urlopu wypoczynkowego.

Zatem jeśli dyrektor szkoły i wicedyrektor szkoły wykonują zadania w okresie ferii i nie są to zadania zlecone na piśmie przez organ prowadzący szkołę, wówczas urlop wypoczynkowy w wymiarze 35 dni powinien zaplanować w innym terminie, ustalonym w planie urlopów.

Urlop wypoczynkowy w okresie ferii przysługuje, co nie oznacza, że dyrektor i wicedyrektor szkoły muszą go w tym czasie wykorzystać.

Mają bowiem prawo wykorzystania urlopu z puli 35 dni roboczych w innym okresie zgodnie ze sporządzonym planem urlopów. Wykonując pracę w okresie ferii mają prawo wyłącznie do wynagrodzenia za pracę (pensum), nie zaś do wynagrodzenia urlopowego.

Dyrektor niebędący nauczycielem

Natomiast do dyrektora niebędącego nauczycielem stosuje się przepisy ustawy o pracownikach samorządowych i Kodeksu pracy. Zgodnie z Kodeksem pracy dyrektor szkoły będzie miał urlop wypoczynkowy jak każdy pracownik samorządowy. Długość urlopu wypoczynkowego i okres jego wykorzystania wynikać będą z warunków powołania lub umowy o pracę z dyrektorem szkoły i umieszczone muszą być w planie urlopów pracowników samorządowych.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz