Delegacja służbowym autem – rozliczamy czas pracy

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Dodano: 20 sierpnia 2018
Pytanie:  Czy pracownikowi, któremu kierownik jednostki w delegacji na szkolenie przyznał samochód służbowy (kierowca) należą się godziny nadliczbowe? Jak rozliczyć czas pracy takiego pracownika, gdy nie jest zatrudniony na stanowisku kierowcy?
Odpowiedź: 

Zakładam, że pracownik udał się w delegację służbowym samochodem jako środkiem transportu wyznaczonym przez pracodawcę, a więc odbył przejazdy tym autem (kierował nim). Nie jest zatrudniony jako kierowca, ani nie zostało mu powierzone zadanie bycia kierowcą w czasie podróży służbowej innych pracowników. W takim przypadku czas pracy należy rozliczyć na zasadach ogólnych, jakie obowiązują w czasie trwania podróży służbowej.

Czasem pracy jest czas, w którym pracownik pozostaje w dyspozycji pracodawcy w zakładzie pracy lub w innym miejscu wyznaczonym do wykonywania pracy (art. 128 § 1 Kodeksu pracy, dalej: kp).

Zatem, do czasu pracy nie wliczamy czasu potrzebnego na dojazd do miejsca przeznaczenia i przyjazd (powrót), bo wtedy pracownik nie pozostaje w dyspozycji pracodawcy. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy podróż odbywa się w harmonogramowych godzinach pracy pracownika (pokrywających się z jego rozkładem czasu pracy) lub gdy w czasie jazdy pracownik nie odpoczywa, lecz działa na rzecz firmy, np. opracowuje sprawozdanie, projekt załatwionego kontraktu itp., a nawet gdy jako kierowca przewozi innych pracowników. Wówczas czas przejazdów jest traktowany jak godziny pracy.

Czasem pracy jest też czas, poświęcony na rzecz pracodawcy, czyli na wykonywanie powierzonego zadania, nie tylko w swoich normalnych godzinach pracy, ale również wykraczających poza rozkład czasu pracy. Wówczas praca wykonywana ponad normy czasu pracy jest pracą w godzinach nadliczbowych, którą trzeba odpowiednio wynagrodzić.

Podróż służbową można podzielić na poszczególne etapy, które pozwolą rozliczyć czas pracy, a tym samym wynagrodzenie oraz  sprawdzić, czy nie doszło do wystąpienia godzin nadliczbowych.

Podczas trwania podróży służbowej do czasu pracy zalicza się czas:

  • w którym pracownik faktycznie świadczył pracę (zlecone zadanie) oraz
  • przejazdów/dojazdów przypadający na godziny pracy danego pracownika, ustalone w grafiku.

Natomiast czas podróży służbowej, podczas którego pracownik nie zajmował się sprawami służbowymi, nie jest czasem pracy. Chodzi tu o czas dojazdu do i powrotem z miejsca delegowania (poza godzinami pracy) oraz czas wolny w trakcie tej podróży.

Izabela Nowacka

Autor: Izabela Nowacka

Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz