Związki zawodowe z dostępem do algorytmów określających zakładowe normy wydajności pracy

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 7 października 2022
Związki zawodowe z dostępem do algorytmów określających zakładowe normy wydajności  pracy

Rozszerzenie zakresu informacji przekazywanych przez pracodawców związkom zawodowym przewiduje projekt nowelizacji ustawy o związkach zawodowych, który trafił do Sejmu. Ma ona dostosować obowiązujące przepisy do zmieniających się realiów technologicznych.

28 września 2022 r. wpłynął do Sejmu projekt nowelizacji ustawy z 23 maja 1991 r. o związkach zawodowych. Zmiana dotyczy artykułu 28 tej ustawy, określającego katalog przypadków, w których pracodawca jest zobowiązany do udzielania na wniosek zakładowej organizacji związkowej dodatkowych informacji niezbędnych do prowadzenia działalności związkowej. Według dotychczasowej redakcji tego przepisu, chodzi tutaj w szczególności informacje dotyczące:

  • warunków pracy i zasad wynagradzania,
  •  działalności i sytuacji ekonomicznej pracodawcy związanych z zatrudnieniem oraz przewidywanych w tym zakresie zmian,
  • stanu, struktury i przewidywanych zmian zatrudnienia oraz działań mających na celu utrzymanie poziomu zatrudnienia,
  • działań, które mogą powodować istotne zmiany w organizacji pracy lub podstawach zatrudnienia.
Zgodnie z ustawą o związkach zawodowych, pracodawca ma obowiązek udzielić tych informacji zakładowej organizacji związkowej w terminie 30 dni od dnia otrzymania od niej wniosku w tej sprawie.

Istota zaproponowanych rozwiązań

Nowelizacja zakłada dodanie do obecnego art. 28 ust. 1 pkt 1-4 ustawy o związkach zawodowych nowego punktu 5. W wyniku wspomnianej zmiany przedstawiony katalog przypadków określających zakres obowiązków informacyjnych pracodawcy względem zakładowej organizacji związkowej (który nie jest jednak zamknięty, o czym świadczy użyty w treści tego przepisu zwrot „w szczególności”) zostanie uzupełniony o kolejną pozycję. Mianowicie na podstawie nowych regulacji pracodawca dodatkowo będzie musiał udzielać zakładowej organizacji związkowej – na jej wniosek – informacji dotyczących parametrów, zasad i instrukcji, na których opierają się algorytmy lub systemy sztucznej inteligencji, które mają wpływ na podejmowanie decyzji, a które mogą mieć wpływ na warunki pracy i płacy, dostęp do zatrudnienia i jego utrzymanie, w tym profilowanie. W tym celu do powołanej ustawy ma zostać dodany nowy przepis art. 28 ust. 1 pkt 5.

Z czego wynika potrzeba nowelizacji

Celem proponowanej nowelizacji jest adaptacja ustawy o związkach zawodowych do zmieniających się realiów technologicznych. Jak bowiem podkreślono w uzasadnieniu projektu, o którym mowa, na początku lat 90. wiele firm nie używało komputerów, zaś normy pracy były spisywane przez przełożonych w formie papierowej. Od uchwalenia ustawy o związkach zawodowych upłynęło ponad 30 lat i sposób funkcjonowania zakładów pracy znacząco się zmienił. Dziś pracownicy mogą nigdy nie spotkać swojego przełożonego – w sytuacjach skrajnych przełożony znajduje się wręcz na innym kontynencie. Ich praca jest nadzorowana, regulowana i oceniana przez algorytmy, coraz powszechniej z wykorzystaniem mechanizmów tzw. sztucznej inteligencji. Tworzy to sytuacje, w których pracownik nie zna norm pracy, jakie są wobec niego stosowane czy zasad, według których jest oceniany. Pracuje więc coraz ciężej w obawie przed utratą części wynagrodzenia bądź zwolnieniem z pracy. Taka asymetria informacyjna sprzyja wyzyskowi i omijaniu przepisów Kodeksu Pracy. Dlatego zasadna jest korekta obowiązujących w tym zakresie regulacji. Dzięki niej organizacje związkowe uzyskają możliwość sprawdzenia, jakie normy faktycznie obowiązują w zakładzie pracy. Nowe przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od ich ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

Źródło:

  • projekt ustawy o zmianie ustawy o związkach zawodowych (druk sejmowy nr 2642).
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz