Samozatrudnieni i zleceniobiorcy doczekali się uprawnienia do zrzeszania w związkach

Dodano: 11 czerwca 2018
35dd98290be9394936bca82a37eb8e72acb7bc16-medium

W ub. czwartek (7 czerwca br.). Sejm uchwalił nowelizację ustawy o związkach zawodowych. Nowela rozszerza prawo tworzenia i przystępowania do związków zawodowych na wszystkie osoby wykonujące pracę zarobkową, zatem także m.in. na zleceniobiorców i samozatrudnionych.

Uchwalenie nowych przepisów jest realizacją wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który orzekł w 2015 r., że ograniczenie udziału w związkach zawodowych do pracowników zatrudnionych na etacie jest niekonstytucyjne.

Przypomnijmy, że związkowcy postulowali o nie od wielu lat. Uchwalone przepisy przyznają prawo tworzenia i wstępowania do związków zawodowych wszystkim osobom wykonującym pracę zarobkową, a także osobom skierowanym do tych pracodawców w celu odbycia służby zastępczej.

Czytaj także:

Ponadto prawo wstępowania do związków zawodowych przyznano także wolontariuszom, stażystom i innym osobom, które świadczą osobiście pracę bez wynagrodzenia – w przypadkach i na warunkach określonych statutami związków.

Rozszerzenie tego prawa na nowe „osoby” spowoduje zmianę przepisów ustawy, w których dotychczas była mowa wyłącznie o pracownikach w rozumieniu art. 2 Kodeksu pracy. Przykładowo chodzi o przepisy dotyczące uprawnień zakładowej organizacji związkowej, reprezentowania praw i interesów zbiorowych przez organizacje związkowe czy przepisy dotyczące prawa prowadzenia rokowań zbiorowych oraz zawierania układów zbiorowych pracy.

Teraz ustawa zostanie rozpatrzona w Senacie. Jeżeli zostanie przyjęta bez poprawek przepisy mają zacząć obowiązywać w ciągu 6 miesięcy od opublikowania noweli w Dzienniku Ustaw, prawdopodobnie na początku 2019 roku.

Źródło: sejm.gov.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz