Oszczędności w PPK nie zawsze z podatkiem

Dodano: 20 grudnia 2022
Oszczędności w PPK nie zawsze z podatkiem

Mitem jest, że od wypłaty środków w PPK płaci się podatek dochodowy według skali podatkowej. Obowiązuje natomiast tzw. podatek od zysków kapitałowych. Nie trzeba płacić tej daniny od składki własnej, pracodawcy i dopłat państwa.

Zarówno w przypadku zwrotu, jak i wypłaty, jedynym podatkiem, jaki można zapłacić, jest podatek od zysków kapitałowych, tzw. podatek Belki. Podatek od dochodów kapitałowych został wprowadzony w 2002 roku. Początkowo obejmował wyłącznie odsetki od depozytów i lokat bankowych. Od 2004 roku objęto nim także wszelkie dochody, związane z inwestycjami kapitałowymi.

W przypadku PPK podatek Belki dotyczy wyłącznie zysku, jaki wypracował fundusz podczas inwestowania środków uczestnika. Nie zapłaci się go od składki własnej, pracodawcy i dopłat państwa. Kwota podatku od 2004 roku pozostaje niezmienna i wynosi 19%. Każda osoba fizyczna, pomnażająca środki finansowe na lokatach, kontach oszczędnościowych czy obligacjach, musi liczyć się z podatkiem Belki i zyski kapitałowe w PPK nie są tu wyjątkiem.

Nie płaci się podatku Belki, korzystając z oszczędności w PPK na wkład własny do kredytu hipotecznego oraz w przypadku choroby. Uczestnik będzie z niego zwolniony także wówczas, gdy wypłaci środki po 60. roku życia (25% jednorazowo, pozostałe środki w co najmniej 120 ratach).

Źródło:

www.mojeppk.pl

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz