Kiedy pracodawca zatrudniający powyżej 20 pracowników może nie tworzyć ZFŚS?

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 22 lipca 2011
Pytanie:  Czy pracodawca, który zatrudnia na dzień 1 styczeń powyżej 20 pracowników może nie tworzyć ZFSŚ? Na jakiej podstawie może to zrobić?

Zasadą jest, że pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych. Jednakże istnieje możliwość …

Odpowiedź: 

Istnieje prawna możliwość nietworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przez pracodawcę zatrudniającego, co najmniej 20 pracowników

Zasadą jest, że pracodawcy zatrudniający na dzień 1 stycznia danego roku, co najmniej 20 pracowników mają obowiązek utworzenia zakładowego funduszu świadczeń socjalnych.

Jednakże pracodawca może „zwolnić się” z tego obowiązku.

W tym celu stosowne postanowienia (przepisy) należy zawrzeć bądź:

  • w układzie zbiorowym pracy (jeżeli taki w zakładzie obowiązuje) bądź też
  • w regulaminie wynagradzania.
Pracodawca, o którym mowa w pytaniu zatrudnia powyżej 20 osób, ma więc obowiązek posiadania regulaminu wynagradzania. Zatem jeśli w zakładzie nie funkcjonuje układ zbiorowy pracy - postanowienia o nietworzeniu funduszu muszą się znaleźć w regulaminie wynagradzania.
Jeżeli u pracodawcy działa organizacja związkowa należy z nią uzgodnić zmianę regulaminu w tym zakresie. Natomiast, gdy w zakładzie takiej organizacji nie ma - zmianę regulaminu należy uzgodnić z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.
Tekst opublikowany: 

7 lipca 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz

Najnowsze porady

© PortalFK.pl
Strona używa plików cookies. Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies.

Przetestuj Portal FK przez 24 godziny za DARMO - otrzymasz dostęp do wszystkich treści Przetestuj Portal FK »

x
wiper-pixel