Szkolenia BHP przy firmie zatrudniającej 9 pracowników

Autor: Katarzyna Tryniszewska

Dodano: 24 sierpnia 2011
Pytanie:  Firma zatrudnia 9 pracowników. Czy szkolenie wstępne/okresowe BHP oraz ocenę ryzyka zawodowego możemy powierzyć osobie spoza firmy, która prowadzi własną działalność w zakresie BHP oraz ukończyła szkolenia z zakresu BHP dla służb BHP i posiada długoletnie doświadczenie? Nie mamy pracownika, któremu moglibyśmy powierzyć pełnienie funkcji służby BHP - czy mamy obowiązek posiadania umowy na stałe świadczenie usług służby BHP przez osobę z zewnątrz? Czy służbą BHP może być osoba prowadząca własną działalność w zakresie BHP, ukończone szkolenia i długoletni staż?

Oprócz szkoleń bhp pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą. W jakiej firmie nie tworzy się służby bhp? Komu może powierzyć przeprowadzenie szkoleń bhp i ocenę ryzyka zawodowego dowiesz się z tekstu.

Odpowiedź: 

W firmie zatrudniającej mniej niż 100 pracowników nie tworzy się służby bhp. Pracodawca może powierzyć szkolenia bhp i ocenę ryzyka zawodowego osobie spoza firmy, którą jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą w zakresie szkoleń bhp. Nie ma obowiązku zawierania umowy o obsługę bhp na stałe.

Służba BHP - dla pracodawców zatrudniających powyżej 100 pracowników.

Pracodawca jest obowiązany zapewniać bezpieczne i higieniczne warunki pracy oraz prowadzić systematyczne szkolenie pracowników w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy. Nie wolno dopuścić pracownika do pracy, jeśli nie posiada on dostatecznej znajomości przepisów oraz zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

W związku z realizacją tego obowiązku, pracodawca musi zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy oraz prowadzenie okresowych szkoleń w tym zakresie.

Szkolenie pracownika przed dopuszczeniem do pracy nie jest wymagane w przypadku podjęcia przez niego pracy na tym samym stanowisku pracy, które zajmował u danego pracodawcy bezpośrednio przed nawiązaniem z tym pracodawcą kolejnej umowy o pracę.

Oprócz szkoleń bhp pracodawca ocenia i dokumentuje ryzyko zawodowe związane z wykonywaną pracą oraz stosuje niezbędne środki profilaktyczne zmniejszające ryzyko. Informuje również pracowników o ryzyku zawodowym, które wiąże się z wykonywaną pracą, oraz o zasadach ochrony przed zagrożeniami.

Służbę BHP tworzy pracodawca zatrudniający więcej niż 100 pracowników. Natomiast pracodawca zatrudniający do 100 pracowników powierza wykonywanie zadań służby bhp pracownikowi zatrudnionemu przy innej pracy.

Pracodawca posiadający ukończone szkolenie niezbędne do wykonywania zadań służby bhp może sam wykonywać zadania tej służby, jeżeli:

  • zatrudnia do 10 pracowników albo
  • zatrudnia do 20 pracowników i jest zakwalifikowany do grupy działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. 

Dla mniejszych pracodawców - szkoleniowiec BHP spoza zakładu pracy

Jeśli pracodawca nie ma wyszkolonych z zakresu BHP pracowników w firmie, może powierzyć wykonywanie zadań służby bhp specjalistom spoza zakładu pracy.

Pracownik służby bhp oraz pracownik zatrudniony przy innej pracy, któremu powierzono wykonywanie zadań służby bhp, a także specjalista spoza zakładu pracy powinni spełniać wymagania kwalifikacyjne niezbędne do wykonywania zadań służby bhp oraz ukończyć szkolenie w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracowników tej służby.

Szkolenia BHP może prowadzić osoba fizyczna prowadzącą działalność oświatową na zasadach indywidualnej działalności gospodarczej, jeżeli prowadzi też działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Pracodawca nie ma obowiązku podpisania na stałe umowy ze szkoleniowcem bhp spoza firmy.

Obecność szkoleniowa jest potrzebna tylko do przeprowadzenia szkoleń wstępnych i okresowych oraz udokumentowania ryzyka zawodowego, jeśli pracodawca zleci mu do wykonania takie zadanie.

Tekst opublikowany: 

16 sierpnia 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz