Czy pracodawca musi wliczyć okres pracy w gospodarstwie rolnym?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 29 stycznia 2010
Pytanie:  Proszę o udzielenie odpowiedzi, czy zgodnie z ustawą o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy pracodawca ma obowiązek uwzględnić ten okres przy ustalaniu wymiaru urlopu? Czy jest to pozostawione do jego uznania?
Odpowiedź: 

Stosowanie powołanej ustawy jest obowiązkiem pracodawcy. Stanowi ona bowiem, że ilekroć przepisy prawa (np. Kodeksu pracy dotyczące urlopu wypoczynkowego) lub postanowienia układu zbiorowego pracy albo porozumienia w sprawie zakładowego systemu wynagradzania przewidują wliczanie do stażu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownika wynikające ze stosunku pracy, okresów zatrudnienia w innych zakładach pracy.

Do stażu tego wlicza się pracownikowi także:

  1. okresy prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego lub pracy w takim gospodarstwie, prowadzonym przez współmałżonka,
  2. przypadające przed dniem 1 stycznia 1983 r. okresy pracy po ukończeniu 16 roku życia w gospodarstwie rolnym prowadzonym przez rodziców lub teściów, poprzedzające objęcie tego gospodarstwa i rozpoczęcie jego prowadzenia osobiście lub wraz ze współmałżonkiem,
  3. przypadające po dniu 31 grudnia 1982 r. okresy pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym w charakterze domownika w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników indywidualnych i członków ich rodzin.

Skoro ustawa posługuje się określeniem „wlicza się” to znaczy, że pracodawca ma obowiązek wliczyć np. okres prowadzenia gospodarstwa rolnego do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego pracownika.

Gdyby wliczenie okresów, o których mowa w powołanej ustawie miało zależeć od uznania pracodawcy - ustawa posłużyłaby się określeniem „można zaliczyć”, a tak nie jest.

Problem może się pojawić w związku z udowodnieniem faktu, np. prowadzenia gospodarstwa rolnego.

Powołana ustawa nie wskazuje jakie dowody pracownik ma przedstawić pracodawcy.

Pracownik może przedstawiać pracodawcy takie dowody jakie są mu dostępne, np. zaświadczenie z gminy, potwierdzające, że jest właścicielem określonego gospodarstwa rolnego. Ciężar udowodnienia faktu spoczywa na osobie, która z faktu tego wywodzi skutki prawne.

Jeżeli pracodawca odmawia uznania dowodów przedstawionych przez pracownika, pracownik może dochodzić zaliczenia okresu pracy w gospodarstwie rolnym np. do stażu urlopowego przed sądem pracy.

- art. 1 ustawy z 20 lipca 1990 r. o wliczaniu okresów pracy w indywidualnym gospodarstwie rolnym do pracowniczego stażu pracy (Dz.U. nr 54, poz. 310),
- art. 6 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz.U. z 1964 r. nr 16, poz. 93), w związku z art. 300 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn.zm.).
Tekst opublikowany: 

27 stycznia 2010 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz