Czy do odprawy emerytalnej zalicza się tylko lata pracy w obecnym zakładzie pracy czy wszystkie razem?

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Dodano: 30 lipca 2012
Pytanie:  Pracownik zgłosił informację, że chce odejść na emeryturę 26 lipca 2012 r. W naszym zakładzie pracuje od 1996 r., a w poprzednich zakładach 4 lata (tyle zakład posiada świadectw pracy). 20 lat pracy  pracownik uzyska 6 sierpnia 2012 r. Czy do odprawy emerytalnej zaliczamy tylko lata pracy w naszym zakładzie pracy czy wszystkie razem? Pytam o to dlatego, że w naszym regulaminie wynagradzania po 10-ciu latach pracy płacimy 1 miesięczną odprawę, a po 20 latach 2- miesięczną . W regulaminie nie mamy sprecyzowane, czy za lata w naszym zakładzie czy ogółem.

Przeczytaj odpowiedź eksperta i dowiedz się czy do odprawy emerytalnej zalicza się tylko lata pracy w obecnym zakładzie pracy czy wszystkie razem.

Odpowiedź: 

Jeżeli 20 lat ogółem uzyska miesiąc po rozwiązaniu stosunku pracy, to czy mamy obowiązek zaliczyć mu ten miesiąc do lat pracy .

Niestety, bez analizy treści regulaminu wynagradzania trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytania. Należy bowiem zaznaczyć, że w prawie pracy nie zostało zdefiniowane pojęcie stażu pracy. Dlatego, staż pracy na potrzeby ustalania różnych uprawnień pracowniczych - liczy się w oparciu o przepisy (powszechnie obowiązujące lub wewnątrzzakładowe) dotyczące danego uprawnienia. W Kodeksie pracy wysokość odprawy emerytalnej nie jest zależna od stażu pracy - zawsze jest jednomiesięczna. Natomiast korzystniejsze warunki nabycia prawa do odprawy emerytalnej mogą wynikać np. z obowiązującego w firmie układu zbiorowego pracy lub regulaminu pracy. Jeżeli, jak Pani napisała, z regulaminu wynagradzania nie wynika, jak liczyć staż pracy w celu ustalenia wysokości odprawy emerytalnej i nie ma wyraźnego uzależnienia wysokości odprawy od tzw. stażu zakładowego, to przyjmuje się, że do liczy się lata zatrudnienia pracownika w ramach stosunku pracy u obecnego i poprzednich pracodawców oraz wszystkie okresy niewykonywania pracy, które na podstawie przepisów odrębnych (innych ustaw) są traktowane jak okresy pracy np. okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

Zatem, z treści pytania wynika, że:

  • do stażu pracy, od którego zależy wysokość odprawy emerytalnej pracownika należy także zaliczyć okresy pracy u poprzednich pracodawców,
  • Pracownik nie zdąży przed ustaniem stosunku pracy nabyć prawa do odprawy w wyższym wymiarze - ponieważ prawo do odprawy powstaje w dniu ustania zatrudnienia.
Jak orzekł Sąd Najwyższy (wyrok z dnia 9 kwietnia 1998 r. I PKN 508/97, OSNP 1999/8/267) roszczenie o zapłatę odprawy emerytalnej jest wymagalne od dnia rozwiązania stosunku pracy.
- art. 9 ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 1998 r. nr 21, poz. 94 z późn. zm.),
- art. 199 ustawy z 16 września 1982 r. Prawo spółdzielcze (Dz.U. z 2003 r. nr 188, poz. 1848, z póź. zm.).
Tekst opublikowany: 

24 lipca 2012 r.

Monika Frączek

Autor: Monika Frączek

Prawnik, autorka opracowań z zakresu prawa pracy. Od 1998 r. była głównym specjalistą w Departamencie Prawa Pracy, w Ministerstwie Pracy i Polityki Od 2003 r. pracowała w Wydziale Legislacji Departamentu Prawa Pracy. Uczestniczyła w pracach legislacyjnych w MPiPS i Parlamencie. Absolwentka Podyplomowego Studium Zbiorowych Stosunków Pracy i Zasobów Ludzkich, w Instytucie Socjologii Uniwersytetu Warszawskiego. Uczestnik Podyplomowego Studium Zagadnień Legislacyjnych prowadzonego na Uniwersytecie Warszawskim. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Obecnie prowadzi swoją firmę doradczą oraz prowadzi szkolenia z tematyki prawa pracy dla działów kadr, osób zarządzających oraz związków zawodowych, w szczególności z czasu pracy, dokumentacji pracowniczej, zgodnego z prawem zatrudniania i zwalniania pracowników, podnoszenia kwalifikacji zawodowych uprawnień rodzicielskich, problematyki pracy tymczasowej.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz