Skutki świadczenia pracy w czasie przerwy na karmienie dziecka

Autor: Hanna Miszewska

Dodano: 18 lutego 2011
Pytanie:  Pracownica korzysta z przerwy na karmienie piersią wychodząc o godzinę wcześniej z pracy. Zaistniała konieczność zostania dłużej w pracy w związku z czym pracownica pracowała w czasie swojej przerwy. Czy wówczas jest to juz praca w nadgodzinach? 
Odpowiedź: 

Nie, takiego czasu pracy nie można kwalifikować, jako pracy w godzinach nadliczbowych.

Pracownica karmiąca dziecko piersią ma prawo do dwóch półgodzinnych przerw w pracy wliczanych do czasu pracy. Przerwy na karmienie mogą być na wniosek pracownicy udzielane łącznie. Możliwe, zatem jest takie ustalenie przerw, że faktycznie pracownica będzie pracowała o godzinę krócej.

Jak już wskazano, przerwy na karmienie zalicza się do czasu pracy, należy je, więc traktować tak samo jakby pracownica w tym czasie pracowała?

Jeżeli w godzinach, na które przypada przerwa pracownica świadczy pracę to fakt tej pracy nie spowoduje, że pracownica będzie pracowała powyżej dopuszczalnych norm, czyli w godzinach nadliczbowych.

Brak jest podstaw prawnych do „podwójnego” zaliczania takich czasookresów, - czyli do wliczania do czasu pracy zarówno czasu przysługującej przerwy jak i czasu pracy świadczonej podczas przysługującej przerwy.

Niemniej jednak taka sytuacja narusza obowiązujące przepisy prawa, co może powodować potraktowanie jej, jako wykroczenia przeciwko prawom pracownika.

Tekst opublikowany: 

17 lutego 2011 r.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz