Dzień wolny podczas choroby. Kiedy pracownik powinien go odebrać

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Dodano: 20 lutego 2018
Pytanie:  W styczniu 2018 r. pracownik był nieobecny w pracy z powodu choroby. Pracownik choruje nadal . Kiedy powinien odebrać dzień wolny za 6 stycznia 2018 r.?
Odpowiedź: 

Jeżeli pracownika obowiązuje jednomiesięczny okres rozliczeniowy, a chorował w dniu wolnym wyznaczonym przez pracodawcę w zamian za święto przypadające w sobotę, nie przysługuje mu z tego tytułu inny dzień wolny od pracy.

Zgodnie z art. 130 § 2 Kodeksu pracy, każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. W zamian za sobotnie święto pracodawca jest zatem zobowiązany wyznaczyć inny dzień wolny w ramach okresu rozliczeniowego.

Musi go otrzymać również pracownik przebywający w dniu 6 stycznia 2018 r. na zwolnieniu lekarskim.

Stosownie bowiem do art. 130 § 3 Kodeksu pracy, wymiar czasu pracy pracownika w okresie rozliczeniowym, ustalony zgodnie z art. 129 § 1, ulega w tym okresie obniżeniu o liczbę godzin usprawiedliwionej nieobecności w pracy, przypadających do przepracowania w czasie tej nieobecności, zgodnie z przyjętym rozkładem czasu pracy. W konsekwencji, gdyby wyznaczony przez pracodawcę dzień wolny przypadał  po zakończeniu absencji zdrowotnej zatrudnionego i jego powrocie do pracy, to miałby prawo z tego dnia skorzystać.

Jeśli jednak w dniu wolnym od pracy udzielonym w zamian za sobotnie święto pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim, pracodawca nie ma obowiązku wyznaczania mu innego dnia wolnego.

Dzieje się tak dlatego, że obowiązujący go wymiar czasu pracy w danym miesiącu trzeba obniżyć o liczbę godzin przypadających do przepracowania w okresie, w którym pracownik przebywa na zwolnieniu lekarskim. W związku z tym, dzień wyznaczony jako wolny za święto występujące w sobotę nie obniża obowiązującego go wymiaru czasu pracy, ponieważ nie jest to dzień harmonogramowo roboczy, tylko udzielony w zamian, czyli wolny.

Reasumując, jeżeli w wyznaczonym przez pracodawcę dniu wolnym za święto 6 stycznia 2018 r. pracownik przebywał na zwolnieniu lekarskim, to nie przysługuje mu z tego tytułu inny dzień wolny. Gdyby w firmie obowiązywał okres rozliczeniowy dłuższy niż 1 miesiąc (np. trzymiesięczny, zgodny z kwartałem kalendarzowym), to dzień wolny mógłby zostać  wyznaczony również w lutym lub w marcu. Wówczas zatrudniony miałby prawo z niego skorzystać, gdyby nie przebywał w tym czasie na zwolnieniu lekarskim.

Magdalena Z Skalska

Autor: Magdalena Z Skalska

Specjalista z zakresu kadr, płac i ubezpieczeń społecznych, autorka książek i licznych publikacji w tej dziedzinie. Współpracuje z różnymi branżowymi serwisami i czasopismami. Prowadzi szkolenia organizowane przez Stowarzyszenie Księgowych w Polsce
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz