Dzień wolny i dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych?

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Dodano: 31 maja 2012
Pytanie:  W kwietniu w związku z dużą ilością zamówień pracowaliśmy wyjątkowo w jedną sobotę tj. 8 godz. W firmie mamy kwartalny system rozliczeniowy. Każdy pracownik może sobie odebrać jeden dzień wolny do końca okresu rozliczeniowego. Gdybyśmy nie oddawali dnia wolnego musielibyśmy zapłacić 100% wynagrodzenia oraz dodatek do wynagrodzenia 100%. Czy w takim razie oprócz tego dnia wolnego muszę wypłacić jeszcze pracownikowi dodatek za pracę w godzinę nadliczbowych?

Ostateczna decyzja o formie rekompensaty należy do pracodawcy. Jak zatem pracodawca powinien wynagrodzić pracownika, który pracował w godzinach nadliczbowych?

Odpowiedź: 

W przypadku rekompensaty pracy w godzinach nadliczbowych czasem wolnym nie musicie Państwo wypłacać dodatku za pracę w godzinach nadliczbowych.

Za pracę w godzinach nadliczbowych pracownikowi przysługuje zawsze normalne wynagrodzenie za każdą z przepracowanych godzin. Ponadto praca w godzinach nadliczbowych może być rekompensowana dodatkiem do wynagrodzenia albo czasem wolnym. Ostateczna decyzja o formie rekompensaty należy do pracodawcy. Pracownikowi, któremu w zamian za nadgodziny udzielono czasu wolnego nie przysługuje dodatek za pracę w godzinach nadliczbowych (art. 1512 § 3 kp).

W przypadku, gdy pracownik wykorzystuje czas wolny w zamian za pracę nadliczbową w tym samym miesiącu, w którym była świadczona praca nadliczbowa, to otrzymuje swoje normalne wynagrodzenie, czyli takie jakie by otrzymał, gdyby pracował zgodnie z rozkładem.
Tekst opublikowany: 

15 maja 2012 r.

Iwona Kusio-Szalak

Autor: Iwona Kusio-Szalak

Radca prawny. Od wielu lat specjalizuje się w praktycznych zagadnieniach prawa pracy. Autorka opracowań z zakresu prawa pracy kierowanych do pracowników kadr i działów personalnych, a także osób zarządzających. Specjalizuje się w prawie pracy, w szczególności w zagadnieniach związanych z tworzeniem umów i dokumentów związanych ze stosunkiem pracy, a także czasem pracy, zgodnym z prawem zatrudnianiem i zwalnianiem pracowników, podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, uprawnieniami rodzicielskimi. Posiada bogate doświadczenie w reprezentowaniu zarówno pracowników, jak i pracodawców w sporach pracowniczych przed sądami pracy.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz
Poradnia 48h

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.