Upływa termin na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 14 października 2021
Upływa termin na zawiadomienie o zmianie urzędu skarbowego

Do 15 października br. przedsiębiorcy, którzy spełniają kryterium przychodowe przesądzające o ich przejściu od 1 stycznia 2022 r. pod właściwość tzw. wyspecjalizowanego urzędu skarbowego do obsługi dużych podatników, muszą zawiadomić od tej zmianie swojego dotychczasowego naczelnika urzędu skarbowego.

Wyspecjalizowane urzędy skarbowe, których obecnie jest 20, obsługują wybrane kategorie podatników i płatników o istotnym znaczeniu gospodarczym i społecznym. Dotyczy to m.in. banków, zakładów ubezpieczeń, funduszy emerytalnych, uczelni wyższych, samodzielnych publicznych zakładów opieki zdrowotnej, a także dużych firm, o przychodach ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług na co najmniej 3 mln euro.

Zasadą jest, że podatników z przychodem od 3 do 50 mln euro obsługują wyspecjalizowane urzędy skarbowe właściwe ze względu na siedzibę tych podatników (obejmujące całość lub część danego województwa). Natomiast największe podmioty z przychodami powyżej 50 mln euro podlegają pod I Mazowiecki Urząd Skarbowy w Warszawie.

Ważne obowiązki informacyjne

Podatnicy, którzy od 1 stycznia 2022 r. przejdą pod właściwość tych urzędów ze względu osiągnięte w 2020 roku przychody (tj. co najmniej 3 miliony euro), mają obowiązek poinformować o tym fakcie organy, które do tej pory były właściwe w sprawach ich rozliczeń podatkowych. Istnieje on pomimo tego, że sama zmiana właściwości urzędu skarbowego – po spełnieniu przez podatnika określonych przepisami przesłanek – następuje z mocy prawa.

Obowiązek ten nie dotyczy natomiast osób fizycznych i przedsiębiorców prowadzących działalność w formie spółek cywilnych, ponieważ takie podmioty nie podlegają pod wyspecjalizowane urzędy skarbowe, niezależnie od osiąganych przychodów. 

 

Ustalenie wysokości przychodu

Wysokość przychodu warunkującego przejście pod wyspecjalizowany urząd skarbowy ustala się na podstawie danych za 2020 rok (a jeśli rok podatkowy nie pokrywa się z kalendarzowym, z uwzględnieniem  danych za ostatni rok podatkowy, który zakończył się nie później niż w 2020 roku), na podstawie sprawozdania finansowego, a jeżeli jest to niemożliwe – w oparciu o zeznanie CIT, ewentualnie deklaracje VAT. Do przeliczenia kwot w euro stosuje się średni kurs ogłaszany przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roku podatkowego. Zgodnie z tabelą A nr 255/A/NBP/2020 kursów średnich walut obcych NBP kurs ten na dzień 31grudnia 2020 r. wynosił 4,6148 zł. Oznacza to, że na koniec 2020 roku równowartość kwoty 3 mln euro – wynosiła 13.844.400 zł, natomiast równowartość kwoty 50 mln euro –230.740.000 zł

Termin złożenia zawiadomienia

Zawiadomienie o przejściu pod właściwość wyspecjalizowanego urzędu skarbowego należy złożyć w terminie do 15 października roku poprzedzającego taką zmianę.

Zatem podatnicy, którzy do WUS przejdą od 1 stycznia 2022 r. – powinni to zrobić nie później niż  15 października 2021 r. 

 

Wspomniany obowiązek spoczywa również na podmiotach, które przestają spełniać przesłanki pozwalające uznać ich dużego podatnika (na podstawie danych za ostatnie 2 kolejne lata podatkowe), w związku z czym od przyszłego roku zostaną objęci właściwością naczelnika „zwykłego” urzędu skarbowego. 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz