Sprawdź, czy zakup usług doradczych zaliczysz do kosztów podatkowych

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 1 sierpnia 2017
ff076fda2bb274b7b7118c3fe0c0038f13db301b-medium

Poznaj aktualne stanowisko organów podatkowych, odnośnie możliwości zaliczania do kosztów uzyskania przychodów usług doradczych.

Wydatki poniesione na usługi doradcze stanowią koszty uzyskania przychodów, o ile są to koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zabezpieczenia źródła przychodów – wynika z interpretacji indywidualnej dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lipca 2017 r., nr 0114-KDIP2-3.4010.137.2017.1.JBB.

Czego dotyczyła sprawa?

Chodziło o spółkę, która w ramach prowadzonej działalności gospodarczej przez oddział w Polsce, polegającej na obrocie paliwami ciekłymi, nabywa usługi doradcze od innego podmiotu (Spółki z o.o.) na podstawie zawartej pomiędzy stronami umowy. Usługi doradcze polegają m.in. na: sporządzaniu analiz oraz projektów dokumentów, bieżącym doradztwie gospodarczym i finansowym. Spółka za usługi doradcze płaci miesięczne wynagrodzenie ryczałtowe. Poza tym wynagrodzeniem podmiot świadczący usługi może w niektórych przypadkach otrzymać zwrot kosztów podróży (dojazd i zakwaterowanie) dotyczących świadczonych na rzecz spółki usług.

Spółka twierdziła, że wydatki na zakup usług doradczych mają związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów. Jak wyjaśniła, usługi te służą do celów prowadzonej działalności gospodarczej. Jeżeli chodzi o cel ponoszenia kosztów nabycia usług doradczych, to zdaniem spółki cel jest tutaj wyraźny – osiąganie przychodów podatkowych z dostaw paliw ciekłych dla innych podmiotów.

Usługi doradcze stanowią koszty ogólne, które pośrednio wpływają na uzyskiwanie przychodów ze sprzedaży paliw ciekłych.

Przedsiębiorstwo zaznaczyło, że posiada faktury wystawione przez dostawcę usług doradczych, które potwierdzają zarówno fakt wykonania tych usług, jak i ich nabycia przez spółkę.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej przyznał spółce rację i odstąpił od pisemnego uzasadnienia.

Warto zwrócić uwagę, że planowana nowelizacja ustaw podatkowych przewiduje ograniczenie w zaliczaniu wydatków na usługi doradcze do kosztów podatkowych.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 14 lipca 2017 r., nr 0114-KDIP2-3.4010.137.2017.1.JBB

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz