MF określił organy właściwe w sprawach informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 26 lipca 2022
MF określił organy właściwe w sprawach informacji dotyczących spółek nieruchomościowych

Organami właściwymi dla spółek nieruchomościowych oraz ich wspólników do przesyłania informacji o strukturze właścicielskiej tych podmiotów będą naczelnicy urzędów skarbowych właściwych w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym, względnie naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu. Tak wynika z rozporządzeń wydanych przez Ministra Finansów w tej sprawie.   

Obowiązują już rozporządzenia Ministra Finansów z 13 lipca 2022 r. w sprawie wyznaczenia organów Krajowej Administracji Skarbowej do przyjmowania informacji o posiadaniu praw w spółkach nieruchomościowych. Przypomnijmy, że zgodnie z przepisami ustaw podatkowych takie spółki, a także ich wspólnicy (zarówno krajowi i zagraniczni) muszą przekazywać Szefowi Krajowej Administracji Skarbowej (KAS) informacje o podmiotach mających w nich m.in. co najmniej 5% udziałów. Powinny to robić w terminie 3 miesięcy od zakończenia roku podatkowego, a więc zasadniczo do 31 marca następnego roku, w przypadku gdy ich rok podatkowy pokrywa się z kalendarzowym. Tak wynika odpowiednio z art. 27 ust. 1e ustawy o CIT i art. 45 ust. 3f ustawy o PIT.

Jednakże w bieżącym roku rozporządzeniem Ministra Finansów z 29 marca br. – do 30 września 2022 r. został przedłużony termin składania informacji przez spółki nieruchomościowe, których rok podatkowy lub obrotowy zakończył się w okresie od 31 grudnia 2021 r. do 31 maja 2022 r., a także przez podatników podatku PIT i podatników podatku CIT, posiadających prawa do tych spółek nieruchomościowych, którzy na podstawie ww. przepisów ustawy PIT i ustawy CIT są obowiązani przekazywać takie informacje.

Właściwość organów podatkowych, za których pośrednictwem te informacje będą przekazywane Szefowi KAS, określił Minister Finansów w dwóch rozporządzeniach. Ze wspomnianych rozporządzeń MF, które obowiązują od 20 lipca br. – wynika, że do wykonywania zadań w zakresie przyjmowania, obsługi oraz udostępniania informacji o posiadaniu praw w spółkach nieruchomościowych dla osób fizycznych i prawnych zostali wyznaczeni:

  • naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla spółki nieruchomościowej w sprawach opodatkowania podatkiem CIT – jeżeli spółka jest podatnikiem tego podatku;
  • naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla spółki nieruchomościowej w sprawach opodatkowania podatkiem CIT – jeżeli spółka nie jest podatnikiem CIT (jest podmiotem transparentnym);
  • naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu – jeżeli spółka nieruchomościowa nie ma ustalonego adresu siedziby na terytorium Polski; albo jeżeli adres ten nie został ujawniony w odpowiednim rejestrze;
  • naczelnik urzędu skarbowego właściwy dla spółki nieruchomościowej w sprawach podatku CIT według adresu siedziby podatnika będącego wspólnikiem spółki nieruchomościowej – jeżeli podatnik ten ma adres siedziby na terytorium Polski;
  • Naczelnik Trzeciego Mazowieckiego Urzędu Skarbowego w Radomiu – jeżeli podatnik będący wspólnikiem spółki nieruchomościowej nie ma adresu siedziby na terytorium Polski.

 

 

 

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz