Podatnik, którego dane upublicznił MF, może żądać ich usunięcia

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 18 października 2023
Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych podatników CIT, podatkowych grup kapitałowych, a także spółek nieruchomościowych za 2022 rok.

Ministerstwo Finansów opublikowało listę największych podatników CIT, podatkowych grup kapitałowych, a także spółek nieruchomościowych za 2022 rok. Jednostka, której dane znalazły się w upublicznionym przez resort finansów wykazie, może domagać się ich usunięcia, ale tylko w niektórych przypadkach.  

Na podstawie obowiązujących przepisów minister finansów został zobowiązany do podawania do publicznej wiadomości w Biuletynie Informacji Publicznej (BIP) na stronie podmiotowej obsługującego go urzędu, indywidualnych danych z zeznań podatników CIT, u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro, podatkowych grup kapitałowych (PGK), a także spółek nieruchomościowych.

Powinien to robić corocznie, w odniesieniu do zeznań CIT złożonych za  rok podatkowy, który zakończył się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok podania tych danych – w terminie do 30 września. Obliguje go do tego treść art. 27b ust. 1 ustawy o CIT. Dane te publikuje  się według stanu na pierwszy dzień miesiąca poprzedzającego miesiąc, w którym indywidualne dane podatników mają zostać podane do publicznej wiadomości (w związku z możliwymi korektami złożonych wcześniej przez podatników deklaracji).

Realizując powyższy obowiązek, MF w dniu 29 września 2023 r. udostępniło dane na temat tych podmiotów za 2022 rok (według stanu prawnego na 1 sierpnia 2023 r.). Oprócz danych identyfikujących wskazane wcześniej podmioty, resort finansów upublicznił także dotyczące ich informacje w zakresie:

  • osiągniętego przychodu,
  • poniesionych kosztów uzyskania przychodów,
  • osiągniętego dochodu albo poniesionej straty,
  • podstawy opodatkowania,
  • kwoty należnego podatku.
Podatnik, którego indywidualne dane zostały podane do publicznej wiadomości, ma prawo wystąpić do Ministra Finansów z wnioskiem o ich usunięcie lub sprostowanie.. Taki wniosek powinien zawierać firmę (nazwę), adres i numer identyfikacji podatkowej podatnika oraz uzasadnienie.

Minister Finansów odmówi jednak (w drodze decyzji) usunięcia lub sprostowania indywidualnych danych podatnika podanych do publicznej wiadomości, jeżeli spowodowałoby to niezgodność ze stanem faktycznym. Dane te  są publikowane przez okres 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym zostały opublikowane. Z treścią wspomnianych informacji za 2022 rok można zapoznać się  tutaj.

Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz