Amortyzacja w spółkach nieruchomościowych – poznaj zmiany w Polskim Ładzie 

Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Dodano: 10 sierpnia 2021

Polski Ład zakłada zmiany w zakresie amortyzacji w spółkach nieruchomościowych. Proponowana zmiana narzuca stosowanie jednolitej stawki amortyzacji dla nieruchomości na potrzeby rachunkowości i podatku CIT. Ma to zapobiegać unikaniu przez niektóre podmioty statusu spółki nieruchomościowej. Dowiedz się więcej o amortyzacji w spółkach nieruchomościowych.

Polski Ład zakłada, że odpisy amortyzacyjne do celów podatkowych spółkach nieruchomościowych nie będą mogły być wyższe niż odpisy amortyzacyjne lub umorzeniowe dokonywane zgodnie z ustawą o rachunkowości.

Celem proponowanej zmiany w art. 15 ust. 6 ustawy CIT jest zmniejszenie różnic występujących między wartością wykazywanego przez spółkę nieruchomościową w roku podatkowym dochodu przed jego opodatkowaniem podatkiem dochodowym, a wartością wykazywanego – za ten sam okres (rok podatkowy/rok obrotowy) - zysku brutto (zysku przed obciążeniem podatkiem dochodowym).

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu będziesz wiedzieć:

  • Czym jest spółka nieruchomościowa;
  • Jak zmienią się przepisy dotyczące amortyzacji w spółkach nieruchomościowych.

Pozostało jeszcze 83% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad dotyczących podatków, VAT, rachunkowości, ZUS i prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatory, wzory dokumentów, formularze, szkolenia i porady wideo
Katarzyna Trzpioła

Autor: Katarzyna Trzpioła

Doktor nauk ekonomicznych w zakresie nauk o zarządzaniu, adiunkt na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego, praktyk, wieloletni szkoleniowiec i dydaktyk, autorka wielu publikacji z zakresu rachunkowości finansowej podatkowej, MSSF i rachunkowości zarządczej. Współpracuje z następującymi redakcjami: Portal FK, Rachunkowości i Podatki dla praktyków, Nowe Standardy Sprawozdawczości.