Firmowa majówka - zobacz, jakie wydatki możesz zaliczyć do kosztów podatkowych

Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

Dodano: 4 maja 2018
c391152605f380a67a0d2ca148bc4a85c8038c66-medium

Przedsiębiorstwo zorganizowało wyjazd na majówkę (imprezę integracyjną) dla pracowników. Kiedy wydatki na integrację można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów? Sprawdźmy.

Środki na finansowanie wyjazdów integracyjnych

Wydatki na zorganizowanie imprezy integracyjnej lub wyjazd integracyjny, np. majówkę pracowniczą, zasadniczo powinny być finansowane ze środków

obrotowych spółki. W organizowaniu tych imprez nie jest bowiem brane pod uwagę kryterium sytuacji rodzinnej, życiowej czy materialnej pracowników. Kierowanie się powyższymi kryteriami jest istotne, jeśli przyznane świadczenia mają być finansowane z ZFŚS. A zatem bezpieczniej dla firmy będzie, jeśli zorganizuje imprezę integracyjną ze środków obrotowych spółki.

Wydatki na wyjazd integracyjny

Do kosztów podatkowych można zaliczyć wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione nakłady i wydatki związane bezpośrednio lub pośrednio

z prowadzoną działalnością gospodarczą, których celem jest poprawienie wyniku finansowego oraz osiągnięcie przychodu.

A zatem wydatki na zakładową majówkę dla pracowników będą mogły być zaliczone do kosztów podatkowych, jeśli spółka uzasadni, że był to wydatek racjonalny.

Wydatki poniesione na zorganizowanie imprezy integracyjnej bądź wyjazd integracyjny dla pracowników są tzw. kosztami pracowniczymi, które można zasadniczo zaliczyć do kosztów podatkowych spółki. Istotne jest jednak aby przy organizowaniu takiej imprezy podkreślić charakter motywacyjny i integracyjny.

W każdej sytuacji trzeba ustalić, jaki jest cel takiego spotkania integracyjnego. Jeżeli wydatki poniesione zostały na zorganizowanie, np. spotkania wielkanocnego mającego na celu zintegrowanie  pracowników z firmą, budowania zespołu, poprawę atmosfery pracy oraz ułatwienie ułożenia wzajemnych relacji między pracownikami i w efekcie poprawę efektywności pracy, a przez to zwiększenie przychodów osiąganych przez podatnika, to wówczas spełniają warunki, o których mowa w art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i mogą zostać zakwalifikowane do kosztów podatkowych. Z takiego spotkania musi wynikać wprost cel motywacyjno-integracyjny dla pracowników, a nie konsumpcja lub przebywanie w swojej obecności jako cel sam w sobie.

Interpretacja dyrektora IS w Bydgoszczy, nr ITPB3/423-559/13/PST.

 

Cel imprezy

Organizując imprezę dla pracowników, przedsiębiorca musi mieć na celu poprawę atmosfery pracy i zintegrowanie pracowników, a to może poprawić ich efektywność, i przez to wpłynąć na osiągnięcie przez spółkę większych przychodów. Wówczas będzie można wykazać związek poniesionego kosztu z przychodem.

Aby wydatki na organizowane imprezy bądź wyjazdy integracyjne dla pracowników można było zaliczyć do kosztów podatkowych, nie mogą one mieć tylko charakteru konsumpcyjnego czy rekreacyjnego. Z programu imprezy bądź wyjazdu muszą jasno wynikać elementy integrujące i motywujące pracowników.

Spotkania integracyjne mają służyć budowaniu motywacji do pracy u pracowników i w ten sposób wpływać na jej efektywność, lecz uzyskiwanie tego efektu poprzez fundowanie bezpłatnego alkoholu uznać należy za pozostające poza związkiem przyczynowym, którego istnienie zakłada art. 15 ust. 1 ustawy o CIT.

Wyrok NSA, sygn. akt II FSK 2908/12.

Dokumentowanie wydatków - wskazówki

Warto zadbać o jak najlepsze udokumentowanie celu wyjazdu, jak i jego przebiegu. Im więcej dowodów potwierdzających charakter motywacyjny

i integracyjny zorganizowanej imprezy, tym większa pewność, że nie zostanie zakwestionowana w kosztach w przypadku kontroli.

Warto do faktur potwierdzających wydatek dołączyć np. program organizowanej majówki. Ponadto w programie wyjazdu należałoby umieścić np. prezentację dotyczącą podsumowania działalności spółki, plan jej rozwoju na przyszłość, podsumowanie pracy zespołu, zabawy integracyjne, zabawy poprawiające komunikację międzyludzką itp.

Jeśli w wyjeździe integracyjnym biorą też udział członkowie rodzin pracowników, to wydatki związane z ich udziałem powszechnie nie są uznawane za koszt podatkowy przez organy podatkowe, a takie stanowisko potwierdzają także sądy administracyjne.

Moment zaliczenia wydatków do kosztów podatkowych

Wydatki na zorganizowanie wyjazdu integracyjnego dla pracowników trudno przypisać do konkretnego przychodu, nie są one bowiem związane bezpośrednio z jego osiągnięciem. A zatem wydatki te, niebędące bezpośrednio związane z uzyskaniem przychodu, można zaliczyć do kosztów podatkowych w dacie ich poniesienia. Za dzień poniesienia kosztu uważa się dzień, na który został zaksięgowany w księgach rachunkowych.

Iwona Czauderna

Autor: Iwona Czauderna

doradca podatkowy z wieloletnim doświadczeniem, autorka wielu publikacji na tematy podatkowe
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz