Czy odpisy amortyzacyjne od licencji zliczysz w koszty bez limitu

Dodano: 8 maja 2018
9808d5f040c6a52f45e9442248037b10cb9e3e71-medium

Przedsiębiorca zamierza w całości zaliczyć do kosztów podatkowych odpisy amortyzacyjne od licencji nabytej od podmiotu powiązanego. Czy słusznie? Poznaj stanowisko dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej.

Jaki był problem?

Spółka chce uruchomić zakład produkcyjny wytwarzający wyroby dla branży meblarskiej i wyposażenia wnętrz. Przedsiębiorstwo kupi prawa do korzystania z wzorów poprzez zakup licencji w zamian za jednorazowe wynagrodzenie. Podmiotem zbywającym będzie podmiot powiązany ze spółką. Spółka wprowadzi nabyte prawa do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych według wartości wynikającej z umowy zakupu i będzie się nimi posługiwał w toku prowadzonej działalności gospodarczej. Wnioskodawca będzie dokonywał odpisów amortyzacyjnych od nabytych praw.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy odpisy amortyzacyjne od zakupionej licencji mogą zostać w całości zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.

Jakie stanowisko zajął organ podatkowy?

Nie jest  możliwe uznanie za koszt uzyskania przychodów całości odpisów amortyzacyjnych od nabytej licencji.

Komentarz eksperta Krzysztof Klimek konsultant podatkowy

Art. 15e ustawy o CIT ma chronić przed przerzucaniem przychodów do innych jurysdykcji podatkowych wyłączając z kosztów niektóre transfery na rzecz podmiotów powiązanych, w tym transfery z tytułu opłat i należności za korzystanie lub prawo do korzystania z m.in licencji poniesionych na rzecz podmiotów powiązanych  (art. 15e ust. 1 pkt 2 i art. 16b ust. 1 pkt 4-7 ustawy o CIT).

Przepis ten nie objął zatem swoim zakresem kosztów z innych tytułów generowanych przez należności licencyjne - a więc i amortyzacji licencji. Odpisy od licencji nie są opłatami czy należnościami za korzystanie - nie są bowiem w ogóle opłatami czy należnościami. Nie są też ponoszone na rzecz podmiotów powiązanych.

Wydatki takie i tak nie mogły być kosztem w całości, jako elementy wartości początkowej licencji (art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b ustawy o CIT).

Niesłusznie organ wskazał więc na art. 15e ust.  6 ustawy o CIT, który nakazuje zaliczyć do kosztów podlegających ograniczeniom również koszty przypisywane wspólnikowi spółki osobowej. Ograniczenie to dotyczy tylko przypisanych  wspólnikowi kosztów wyszczególnionych w art. 15e ust. 1 ustawy o CIT, nie zaś wszelkich kosztów. 

Profiskalna interpretacja nie znajduje również potwierdzenia w konstrukcji innych regulacji podatkowych. Przykładowo regulując korektę kosztu ustawodawca zaś odrębnie przywołał odpisy amortyzacyjne (art. 15 ust. 4i ustawy o CIT). Najwyraźniej jednak rozdzielono koszt nabycia od kosztów jego amortyzacji w przypadku rozliczania wyposażenia (art. 16d ust. 1 ustawy o CIT.). 

Co istotne również wartością początkową licencji nie jest kwota należna podmiotowi powiązanemu, zwiększa się ją bowiem o koszty uboczne zakupu czy nieodliczalny VAT (art. 16g  ust. 3 ustawy o CIT). Jeśliby zatem organ chciał wyłączyć z kosztów należności dla podmiotu powiązanego wliczone do wartości początkowej licencji, to powinien zastrzec, że nie dotyczy to kosztów ubocznych zakupu. Tymczasem w analizowanej interpretacji wskazano, że ograniczenie dotyczy całości kosztów amortyzacji, na co brak jednak podstawy w przepisach ustawy podatkowej.

Przekonujący jest jedynie argument celowościowy, na który końcowo powołuje się organ, uzasadnione jest rzeczywiście, by ograniczenie transferów dotyczyło zarówno licencji rozliczanych wprost w koszty jak i przez amortyzację. Można się zatem spodziewać, że taka profiskalna interpretacja przepisów będzie dominowała  w praktyce.

Polecamy w Portalu FK:

Interpretacja indywidualna dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej z 11 stycznia 2018 r., nr 0111-KDIB1-2.4010.448.2017.1.AW

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz