Grzegorz Magdziarz

Grzegorz Magdziarz

Ekspert ds. rachunkowości i MSR/MSSF, biegły rewident. Współpracuje z wydawnictwami: Wiedza i Praktyka, Nowe Standardy Sprawozdawczości, Infor.
193 artykułów na stronie

Jak poprawnie księgować wynagrodzenia i składki ZUS finansowane przez pracodawcę

Pytanie:  Od niedawna przejęłam prowadzenie ksiąg rachunkowych w spółce z o.o. Wszyscy pracownicy w naszej firmie wynagrodzenie otrzymują do 10 następnego miesiąca. Składki ZUS płacone są do 15 następnego miesiąca, czyli np. wynagrodzenie za lipiec 2015 r.  wypłacane jest w sierpniu do 10, a ZUS płacony jest we wrześniu do 15. Poprzednia księgowa ujmowała składki finansowane przez pracodawcę na koncie przyszłych okresów, następnie zapłacone składki z konta ,,649" przeksięgowywała na konto ,,4 KUP" do miesiąca którego dotyczą składki, czyli w tym przypadku zaksięgowała je do sierpnia 2015, a nie do września 2015 jak wynika zgodnie z ustawą o ZUS. W tym przypadku składki zapłacone we wrześniu powinny być ujęte w kosztach września 2015. Wynagrodzenia były księgowane bezpośrednio w koszty ,,4 KUP", a w razie braku  zapłaty w terminie, były przeksięgowywane na konto ,,4 NKUP". Moim zdaniem ZUS finansowany przez pracodawcę jak i wynagrodzenia powinny być księgowane najpierw na konto ,,4 NKUP" a w momencie zapłaty przeksięgowywane na konto ,,4 KUP" zgodnie z obowiązującą w prawie bilansowym zasadą memoriału. Czy w związku z tym mogę stosować taką metodę do końca roku jaka była stosowana w firmie do tej pory dla zachowania tych samych księgowań? Czy w takiej sytuacji będzie błędem jak zacznę od nowego roku księgować zgodnie z ustawą o ZUS i CIT? Czy powinnam już poprawnie księgować od października 2015, zapłacone składki ZUS pracodawcy w momencie zapłaty, czyli wynagrodzenie za miesiąc wrzesień 2015 jest wypłacane w następnym miesiącu (10 października 2015 r.), to składki zapłacone do 15 listopada 2015 r. będę ujęte w kosztach listopada? Jak poprawnie księgować wynagrodzenia i składki ZUS finansowane przez pracodawcę?
19 października 2015Czytaj więcej »

Obowiązki spółki w likwidacji

Pytanie:  Spółka z o.o. została postawiona w stan likwidacji na podstawie uchwały z 29 września 2015 r. Na koniec 2014 r. sprzedała niemal cały majątek. W 2015 r. udziałowcom została wypłacona dywidenda. Wszystkie zobowiązania zostały uregulowane. Spółka nie ma też żadnych należności. Na dzień likwidacji posiada jedynie komputery, oraz wyposażenie biurowe. Samo biuro nie jest własnością spółki, a jest jedynie dzierżawione. Na stałe zatrudniona jest tylko księgowa. Jakie są obowiązki spółki w związku z rozpoczętą likwidacją, jeśli księgi zostały zamknięte na dzień 28 września 2015 r. Jak należy traktować faktury wystawione po tej dacie np. 30 września 2015 r., a dotyczące września? Jak należy ująć wypłatę wynagrodzeń? Czy można całość uznać jako wypłatę za wrzesień obciążając koszty spółki z o.o., czy też trzeba ją rozbić i obciążyć za 2 dni koszty spółki w likwidacji? Jakie są terminy związane z zamknięciem i sporządzeniem sprawozdania, rozliczeniem wyniku finansowego dla spółki i dla spółki w likwidacji? Jak mają wyglądać księgowania na dzień poprzedzający postawienie spółki w stan likwidacji? Czy należy zamknąć wszystkie konta tak jak przy zamknięciu roku? Czy są jakieś specjalne zasady dotyczące sporządzenia bilansu, czy rachunku oraz informacji dodatkowej? Jakie okresy mam porównywać w sprawozdaniach? Czy po zakończeniu likwidacji również składa się wszystkie sprawozdania? Co wtedy stanie się z kapitałem założycielskim – strata z roku bieżącego + koszty likwidacji będą prawdopodobnie mniejsze? Czy na zakończenie pozostały kapitał powinien być wypłacony udziałowcom i na dzień zamknięcia zostanie bilans „zerowy" i taki należy złożyć, czy po zamknięciu już nie składa się sprawozdań?
8 października 2015Czytaj więcej »