Sprawdź, czy można odliczyć VAT naliczony z najmu mieszkań dla pracowników

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi w wyroku o sygn. akt I SA/Łd 690/22 rozstrzygał kwestię odliczenia VAT naliczonego z tytułu zakupu usługi najmu mieszkań oraz domów dla pracowników. Poznaj skutki tego wyroku i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 16.03. 2023 r.

Poznaj skutki wyroku NSA w sprawie podatku u źródła od opłat za korzystanie ze znaku towarowego ujętych w cenie towarów

7 marca br. zapadł istotny wyrok NSA, który dotyczył kwestii objęcia podatkiem u źródła opłat za korzystanie ze znaku towarowego, ujętych w cenie nabywanych towarów. Sprawdź skutki wyroku i komentarz eksperta.

Ważny od: 13.03. 2023 r.

Interpretacja Ogólna Ministra Finansów z dnia 28 lutego 2023 r. w sprawie obowiązków informacyjnych spółek nieruchomościowych i podatników posiadających udziały w tych spółkach (Dd5.8203.7.2022)

Ważny od: 28.02. 2023 r.

Interpretacja Ogólna Ministra Finansów z dnia 23 lutego 2023 r. w sprawie ujmowania w księdze przychodów i rozchodów kosztów uzyskania przychodów (DD2.8202.3.2022)

Ważny od: 23.02. 2023 r.

Sprawdź, czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury trzeba przechowywać

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w sytuacji gdy na żądanie klientów wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, muszą przechowywać papierowe paragony  dokumentujące te transakcje. Chodzi o sytuacje, gdy kopia paragonu jest przechowywana w pamięci fiskalnej kasy. W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz eksperta.

Ważny od: 20.02. 2023 r.

Od kiedy stosować nowe zasady zaliczania do kosztów składek ZUS od wynagrodzeń

Od 1 stycznia 2023 r. zmieniły się zasady zaliczania do kosztów podatkowych składek ZUS o wynagrodzeń pracowników. W praktyce sporo jest przy tym wątpliwości. W tej sprawie wypowiedział się niedawno organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i wyjaśnienie eksperta.

Ważny od: 25.01. 2023 r.

Sprawdź, czy od darmowej kwatery dla pracownika naliczyć podatek

Czy pracownik, któremu pracodawca finansuje nocleg w czasie wykonywania firmowych zadań uzyskuje przychód podatkowy podlegający PIT? Jak rozliczać zwrot za darmowy kwatery dla pracowników? Poznaj stanowisko NSA i zobacz, czy od darmowej kwatery dla pracownika naliczyć podatek.

Ważny od: 05.09. 2022 r.

Obowiązek podatkowy od usług najmu dokumentowanych fakturami ustrukturyzowanymi – interpretacja MF

Od 1 stycznia 2022 r. istnieje możliwość wystawiania tzw. faktur ustrukturyzowanych. Są to faktury wystawiane przy wykorzystaniu udostępnionego wzoru za pośrednictwem Krajowego Systemu e-Faktur. Na razie stosowanie przepisów jest dobrowolne. Pojawiają się już pierwsze interpretacje podatkowe dotyczące KSeF. Ostatnio skarbówka wypowiedziała się na temat powstania obowiązku podatkowego od najmu, w przypadku gdy uzależniony jest on od wystawienia faktury ustrukturyzowanej.

Ważny od: 22.07. 2022 r.

Posiłki dla pracowników i współpracowników – co z kosztami

Udostępnianie pracownikom artykułów spożywczych, np.: soków, kawy, herbaty, to obecnie standard w większości firm. Kłopot pojawia się z rozliczaniem takich wydatków. Czy posiłki dla pracowników i współpracowników można zaliczyć do kosztów podatkowych? W tej sprawie wypowiedziała się skarbówka.

Ważny od: 28.06. 2022 r.

Przerwa w biznesie, sprzedaż majątku firmowego a składka zdrowotna

Czy przedsiębiorca zapłaci składkę zdrowotną w sytuacji gdy sprzeda samochód i urządzenia chłodnicze w czasie zawieszenia działalności gospodarczej? W tej sprawie wypowiedział się Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Poznaj jego stanowisko.

Ważny od: 27.06. 2022 r.

Darmowy nocleg dla pracowników z Ukrainy. Co z podatkiem

Organ podatkowy wypowiedział się odnośnie do darmowego noclegu dla zagranicznych pracowników. Czy powstanie przychód podatkowy?

Ważny od: 10.05. 2022 r.

Dodatnia wartość firmy (tzw. goodwill) – czy podlega PCC? Jest uchwała NSA

Naczelny Sąd Administracyjny podjął uchwałę 7 sędziów (sygn. III FPS 2/21), zgodnie z którą dodatnia wartość firmy (goodwill) nie jest prawem majątkowym. Poznaj szczegóły uchwały i poznaj konsekwencje w praktyce.

Ważny od: 23.02. 2022 r.

Ważny wyrok NSA: Wsteczna korekta stawek amortyzacyjnych jest możliwa

Podatnicy mają prawo do wstecznego korygowania stawek amortyzacyjnych za okresy, które nie uległy jeszcze przedawnieniu. Jest to możliwe na podstawie art. 16i ust. 5 ustawy o CIT. Tak orzekł 3 lutego 2022 r. NSA w precedensowym wyroku (sygn. II FSK 1413/19). Poznaj szczegóły.

Ważny od: 15.02. 2022 r.

Sprawdź, czy skarbówka pozwala na odliczenie 100% VAT od samochodu wyścigowego

Dyrektor KIS wydał ostatnio interpretację indywidualną dotyczącą podatnika, który działa w branży handlowej. Sprawa dotyczyła kwestii odliczania VAT od wydatków na samochód wyścigowy. Jakie jest stanowisko skarbówki w tej sprawie? Sprawdźmy.

Ważny od: 14.02. 2022 r.

Limit zwolnienia podmiotowego z usług najmu - czy przysługuje odrębnie małżonkom

Skarbówka wypowiedziała się ostatnio w kwestii najmu prowadzonego przez małżeństwo. Osoby te pozostają w związku małżeńskim w ustroju ustawowej wspólności majątkowej. W rozliczeniach i na rachunkach za usługi najmu jako wynajmujący widnieją oboje małżonkowie. Mąż nie prowadzi działalności, zaś żona świadczy usługi stomatologiczne oraz medycyny estetycznej, będąc podatnikiem zwolnionym z VAT. Czy w takiej sytuacji limit zwolnienia podmiotowego przysługuje każdemu z małżonków osobno? Sprawdźmy.

Ważny od: 09.02. 2022 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma