Kodeks pracy 2023

Witaj na stronie kategorii Kodeks pracy 2023 w PortalFK.pl. Znajdziesz tu aktualne informacje, zmiany i porady dotyczące prawa pracy w Polsce. Nasz zespół ekspertów dostarcza rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, aby pomóc Ci zrozumieć i dostosować się do nowych przepisów. Odwiedź nas regularnie, aby być na bieżąco z wszelkimi aktualizacjami i zmianami w Kodeksie Pracy 2023.

Witaj na stronie kategorii Kodeks pracy 2023 w PortalFK.pl. Znajdziesz tu aktualne informacje, zmiany i porady dotyczące prawa pracy w Polsce. Nasz zespół ekspertów dostarcza rzetelnych informacji i praktycznych wskazówek, aby pomóc Ci zrozumieć i dostosować się do nowych przepisów. Odwiedź nas regularnie, aby być na bieżąco z wszelkimi aktualizacjami i zmianami w Kodeksie Pracy 2023.

Kodeks pracy 2023: Oświadczenie w sprawie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem w zależności od wieku dziecka

Zgodnie z art. 1 pkt 22 i pkt 39 i 40 ustawy z 29 marca 2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 641) rodzic dziecka do lat 4 nie może być bez swojej zgody zatrudniany powyżej 8 godzin w systemach, które dopuszczają dłuższy wymiar dobowy (np. równoważnym). To nie jedyna zasada. Sprawdź, jak powinno wyglądać oświadczenie w sprawie korzystania z uprawnień związanych z rodzicielstwem w zależności od tego, w jakim wieku jest dziecko pracownika.

Wzór świadectwa pracy od 23 maja 2023 r.

Pobierz wzór świadectwa pracy zamieszczony w rozporządzeniu Ministra Rodziny i Polityki Społecznej z 11 maja 2023 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadectwa pracy (Dz.U. z 2023 r. poz. 912).

Kodeks pracy 2023: Przykładowe zapisy regulaminu pracy w zakresie badań trzeźwości pracowników

Ustawa z 1 grudnia 2022 r. o zmianie ustawy Kodeks pracy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 r. poz. 240) pozwala pracodawcom na prowadzenie prewencyjnych badań trzeźwości pracowników. Sprawdź, w jaki sposób wdrożyć procedurę badania trzeźwości w zakładzie pracy. Pobierz przykłady zapisów wewnątrzakładowych.

Kodeks pracy 2023 r. Informacja o możliwości zmiany wymiaru czasu pracy, awansu lub wolnych stanowiskach pracy

Od 26 kwietnia 202 r. pracodawca ma obowiązek informowania pracowników o możliwości zatrudnienia w pełnym lub w niepełnym wymiarze czasu pracy, możliwości awansu, jak również wolnych stanowiskach pracy. Powinien to zrobić w sposób przyjęty u danego pracodawcy. Nowy obowiązek nakłada art. 942 kp.

Kodeks pracy 2023 r. Wniosek o urlop rodzicielski

Nowe przepisy wprowadziły dodatkową, 9-tygodniową część urlopu rodzicielskiego na wyłączność dla drugiego rodzica. Oznacza to, że jeden z rodziców może skorzystać z urlopu rodzicielskiego w maksymalnym wymiarze 32 tygodni lub 34 tygodni, a pozostałe 9 tygodni zostaje do wykorzystania dla drugiego rodzica. Nowe przepisy likwidują możliwość składania tzw. długiego wniosku składanego nie później niż 21 dni po porodzie. Ubezpieczony musi więc wnioskować o urlop rodzicielski na odrębnym wniosku, który powinien być złożony nie później niż 21 dni przed terminem jego rozpoczęcia.

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego funkcjonuje regulamin pracy

Rozszerzone informacje o warunkach zatrudnienia dotyczą umów zawieranych począwszy od dnia wejścia w życie nowelizacji oraz przypadków, gdy zmieni się któryś z warunków dotychczasowej informacji i trzeba będzie wydać zaktualizowaną informację (wtedy wydajemy ją już na nowych zasadach).

Kodeks pracy 2023. Informacja o warunkach zatrudnienia u pracodawcy, u którego nie funkcjonuje regulamin pracy

Pracodawca informuje pracownika w postaci papierowej lub elektronicznej nie później niż w terminie 7 dni od dnia dopuszczenia pracownika do pracy, co najmniej o obowiązującej pracownika dobowej i tygodniowej normie czasu pracy, obowiązującym pracownika dobowym i tygodniowym wymiarze czasu pracy (art. 29 § 3 kp). Sprawdź, jakie jeszcze informacje pracodawca przekazuje pracownikowi w informacji o warunkach zatrudnienia od 26 kwietnia 2023 r.

Kodeks pracy 2023. Porozumienie wydłużające umowę na okres próbny ze względu na rodzaj pracy

Umowę o pracę na okres próbny zawiera się na okres nieprzekraczający 1 miesiąca - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony krótszy niż 6 miesięcy; 2 miesięcy - w przypadku zamiaru zawarcia umowy o pracę na czas określony wynoszący co najmniej 6 miesięcy i krótszy niż 12 miesięcy. Od 26 kwietnia 2023 r. strony mogą jednokrotnie wydłużyć w umowie o pracę na okres próbny wymienione okresy, nie więcej jednak niż o 1 miesiąc, jeżeli jest to uzasadnione rodzajem pracy (art. 25 § 2(3) Kodeksu pracy).

Kodeks pracy 2023. Umowa o pracę na okres próbny

Długość umowy na okres próbny od 26 kwietnia 2023 r. musi być ograniczona, jeżeli zawiera się po niej krótką umowę terminową. Obecnie umowa na okres próbny nadal może być zawierana na maksymalnie 3 miesiące. Nowelizacja wprowadza zasadę, że w przypadku, gdy po umowie na okres próbny mamy zamiar zawrzeć krótką umowę na czas określony, długość okresu próbnego będzie musiała być skrócona: do 1 lub 2 miesięcy.Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadza ważną zasadę. Strony będą mogły przewidzieć w umowie o pracę na okres próbny, że umowa zostanie przedłużona o czas urlopu i innej usprawiedliwionej nieobecności.

Kodeks pracy 2023. Wniosek pracownika o bardziej przewidywalne warunki zatrudnienia

Od 26 kwietnia 2023 r. pracownik zatrudniony u danego pracodawcy co najmniej 6 miesięcy może raz w roku kalendarzowym wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o zmianę rodzaju umowy o pracę na umowę o pracę na czas nieokreślony lub o bardziej przewidywalne i bezpieczne warunki pracy. Mogą one polegać m.in. na zmianie rodzaju pracy lub zatrudnieniu w pełnym wymiarze czasu pracy. Wniosek można złożyć w sposób papierowy lub elektroniczny.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma