Świadczenia

ZUS PR-1: Wniosek o pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych

Wniosek o pokrycie kosztów świadczeń zdrowotnych ZUS PR-1wypełnia lekarz, jeżeli ubezpieczony jest po wypadku przy pracy lub ma chorobę zawodową, poniesie w związku z tym koszty świadczeń zdrowotnych z zakresu stomatologii i szczepień ochronnych i chce otrzymać zwrot tych kosztów. Do wniosku należy dołączyć protokół powypadkowy albo kartę wypadku (po wypadku przy pracy) albo decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej (w przypadku choroby zawodowej). Aktualizacja formularza: 3 stycznia 2023 r.

ZUS PR-2: Wniosek o pokrycie kosztów wyrobów medycznych

Wniosek o pokrycie kosztów wyrobów medycznych ZUS PR-2 wypełnia osoba ubezpieczona jeśli jest po wypadku przy pracy lub ma chorobę zawodową oraz poniosła w związku z tym koszty wyrobów medycznych. Dzięki temu wnioskowi osoba ta może otrzymać zwrot kosztów. Do wniosku należy dołączyć protokół powypadkowy albo kartę wypadku (po wypadku przy pracy) albo decyzję Państwowej Inspekcji Sanitarnej (w przypadku choroby zawodowej). Aktualizacja formularza: 3 stycznia 2023 r.

ZUS PR-3: Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania

Wniosek o zwrot kosztów skierowania pracownika na badania ZUS PR-3 wypełnia pracodawca(płatnikiem składek), jeśli jego pracownik w chwili wypadku przy pracy był nietrzeźwy, pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych. Wniosek należy wypełnić, jeśli płatnik składek chce otrzymać zwrot kosztów za badanie tego pracownika, które miało ustalić zawartość alkoholu, środków odurzających lub substancji psychotropowych w jego organizmie. Do wniosku należy dołączyć: protokół powypadkowy albo kartę wypadku, fakturę albo rachunek oraz wyniki badań pracownika. Aktualizacja formularza: 20 grudnia 2022 r.

ZUS PR-4: Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń

Wniosek o rehabilitację leczniczą w ramach prewencji rentowej ZUS w zakresie schorzeń ZUS PR-4 wypełnia lekarz, jeśli ubezpieczony chce otrzymać skierowanie na rehabilitację leczniczą. Z rehabilitacji można skorzystać, jeśli ubezpieczony jest zagrożony częściową lub całkowitą niezdolnością do pracy. Dane pacjenta i dodatkowe dane należy wypełnić samodzielnie. Wypełniony wniosek należy złożyć do ZUS nie później niż 30 dni po jego wystawieniu przez lekarza. Aktualizacja formularza: 16 kwietnia 2021 r.

ZUS RP-5: Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji

Wniosek o dofinansowanie przedsięwzięcia naukowego lub edukacyjnego w zakresie prewencji ZUS RP-5 należy złożyć na 2 miesiące przed terminem przedsięwzięcia, jeżeli wnioskodawca chce, aby ZUS dofinansował konferencję, kongres, sympozjum naukowe, przedsięwzięcie edukacyjne itp. z zakresu prewencji rentowej lub wypadkowej, ponieważ wnioskodawcy brakuje funduszy na ich zorganizowanie. Wniosek może złożyć organizator przedsięwzięcia np. uczelnia, fundacja, jednak nie może to być osoba fizyczna. Dofinansowanie obejmuje 10% przewidywanego kosztu organizacji przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż 20 tys. zł. Aktualizacja formularza: 29 czerwca 2022 r.

Zaświadczenie płatnika składek ZUS Z-3

Zaświadczenie ZUS Z-3 służy do ustalenia i obliczenia wysokości zasiłku chorobowego oraz innych świadczeń wypłacanych przez ZUS (zasiłek macierzyński czy opiekuńczy) dla pracownika. Zawiera informacje zarówno o płatniku składek (pracodawcy), o ubezpieczonym (pracowniku), jak i o uzyskanym przez niego wynagrodzeniu. Pobierz wersję obowiązującą od 13 listopada 2023 r.

ZUS Z-3a

Zaświadczenie płatnika składek Z-3a dotyczy osób ubezpieczonych, które nie są pracownikami, z wyłączeniem osób, które prowadzą pozarolniczą działalność, osób z nimi współpracujących i duchownych. Pobierz formularz ZUS Z-3a obowiązujący od 26 kwietnia 2023 r.

Formularz Z-3b

Zaświadczenie płatnika składek Z-3b składa się w razie zmiany rodzaju pobieranego zasiłku. Nie dotyczy to świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli zaświadczenie płatnika składek Z-3b płatnik złożył do ustalenia prawa do zasiłku chorobowego. Do wniosku o zasiłek chorobowy, zasiłek opiekuńczy, zasiłek macierzyński oraz świadczenie rehabilitacyjne należy dołączyć dokumenty określone w rozporządzeniu Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 8 grudnia 2015 r. w sprawie zakresu informacji o okolicznościach mających wpływ na prawo do zasiłków z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa lub ich wysokość oraz dokumentów niezbędnych do przyznania i wypłaty zasiłków.

ZAO – wniosek o zasiłek macierzyński za okres urlopu ojcowskiego

Wniosek wypełnia się, jeśli ubezpieczony ubiega się o zasiłek macierzyński za okres ustalony jako okres urlopu ojcowskiego (do 2 tygodni). Pobierz formularz obowiązujący od 19 stycznia 2023 r.

Z-15A – wniosek o zasiłek opiekuńczy z powodu sprawowania opieki nad dzieckiem – obowiązuje od 27 czerwca 2022 r.

Dokumentem niezbędnym do przyznania i wypłaty zasiłku opiekuńczego jest, wniosek o zasiłek opiekuńczy (Z-15) zawierający wszystkie niezbędne dane do ustalenia uprawnienia do zasiłku. Dlatego jeśli pracodawca jest płatnikiem zasiłków to do niego pracownik powinien kierować formularz Z-15a – w przypadku choroby dziecka, ponieważ to on jest zobowiązany do ustalenia prawa i ewentualnej wypłaty zasiłku. Pobierz wersję formularza obowiązującą od 27 czerwca 2022 r.

Poradnia

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

poradnia Zadaj pytanie

Nagrody i wyróżnienia

Certyfikat rzetelności Laur zaufania SMB logo Top firma