Sprawdź, czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury trzeba przechowywać

Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Dodano: 20 lutego 2023
Papierowy paragon do e-faktury

Wielu przedsiębiorców zastanawia się, czy w sytuacji gdy na żądanie klientów wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, muszą przechowywać papierowe paragony  dokumentujące te transakcje. Chodzi o sytuacje, gdy kopia paragonu jest przechowywana w pamięci fiskalnej kasy. W tej sprawie wypowiedział się organ podatkowy. Poznaj jego stanowisko i sprawdź komentarz eksperta.

Omawiana interpretacja indywidualna z 29 sierpnia 2022 r. (0111-KDIB3-2.4012.373.2022.1.MN) została wydana przez dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej na wniosek spółki prowadzącej sprzedaż na rzecz osób prywatnych przez sklep internetowy, a więc wysyłkowo.

Sprzedaż ta jest przez spółkę dokumentowana paragonami oraz wystawianymi w formie elektronicznej i doręczanymi klientom drogą elektroniczną fakturami (zgodnie bowiem z regulaminem sprzedaży, każdy z klientów spółki wyraża żądanie wystawienia faktury VAT do paragonu i doręczenia mu tej faktury poprzez konto klienta). Każda z faktur wystawionych przez spółkę do paragonu posiada referencję do paragonu (poprzez numer zamówienia) i jest możliwość powiązania tej faktury z paragonem wystawionym przez spółkę (poprzez numer zamówienia).

Spółka chciała, aby paragony, do których wystawione zostały faktury, były niszczone, zaś ich kopie były przechowywane w pamięci kasy rejestrującej. Spółka zapytała dyrektora Krajowej Informacji Skarbowej, czy takie postępowanie jest dopuszczalne.

Spółka uważała, żetylko w przypadku dotyczących sprzedaży zaewidencjonowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej faktur wystawianych w formie papierowej ustawodawca nakazał dołączanie do faktury paragonów dokumentujących daną sprzedaż (zob. art. 106h ust. 1 ustawy o VAT), który to obowiązek niejako determinuje obowiązek przechowywania paragonów w formie papierowej.

Korzyści 

Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:

  • Czy papierowy paragon po wystawieniu e-faktury można zniszczyć;
  • Czy w sytuacji gdy na żądanie klientów sprzedawcy wystawiają e-faktury dokumentujące sprzedaż zaewidencjonowaną za pomocą kasy, trzeba przechowywać papierowe paragony  dokumentujące te transakcje;
  • Jakie jest obecnie stanowisko skarbówki dotyczące wystawiania e-fakturę do paragonu papierowego.

Polecamy też:

Zgubiony paragon a wystawiona faktura do sprzedaży zaewidencjonowanej za pomocą kasy rejestrującej

Faktury wystawiane do dwóch lub więcej paragonów

Faktura korygująca wystawiana do „pustej” faktury

Pozostało jeszcze 67% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostęp do Portalu FK a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie (24/dobę)
  • Indywidualne konsultacje z ekspertami (odpowiedź w 48 h)
  • Codziennie aktualizowana baza ponad 40 500 porad z zakresu podatków dochodowych, VAT, rachunkowości, ZUS oraz prawa pracy
  • Ponad 3 000 narzędzi: kalkulatorów, wzorów dokumentów, formularzy, szkoleń i porad wideo

Jeśli posiadasz konto - zaloguj się

Adres e-mail:

Hasło

Nie pamiętam hasła
Nie pamiętam hasła »
Jeśli nie posiadasz pełnego dostępu do portalu, możesz wykupić dostęp jednorazowy do wybranego dokumentu.
PayU » 49.90 zł netto (61.38 zł brutto)
Tomasz Krywan

Autor: Tomasz Krywan

Tomasz Krywan - ekspert Portalu FK i doradca podatkowy, specjalista od podatku VAT. Stały współpracownik największych redakcji podatkowych w Polsce.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz