Od 29 stycznia obowiązuje zmiana przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Dodano: 1 marca 2022
Od 29 stycznia zmiana przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców

Nowe regulacje w zakresie zatrudniania cudzoziemców, które weszły w życie pod koniec stycznia br. mają być korzystne zarówno dla urzędników, którzy zyskają na uproszczeniu niektórych procedur z tym związanych, jak i dla obcokrajowców podejmujących w naszym kraju zatrudnienie, a przede wszystkim dla polskich pracodawców.

Z dniem 29 stycznia 2022 r. weszła w życie nowelizacja przepisów dotyczących zatrudniania cudzoziemców w naszym kraju. Jej podstawowym celem jest usprawnienie procedur dotyczących legalizacji pobytu obcokrajowców na terytorium Polski, ze szczególnym uwzględnieniem osób przybywających tutaj aby podjąć pracę. Dokonano jej mocą ustawy z 17 grudnia 2021 r.  o zmianie ustawy o cudzoziemcach oraz niektórych innych ustaw. Na zmianach mają skorzystać przede wszystkim polscy pracodawcy, którzy nie tylko będą mogli zatrudnić więcej pracowników z zagranicy, ale również związane z takim zatrudnieniem procedury zostaną w znacznym stopniu  uproszczone.

Wydawanie zezwoleń na pobyt czasowy i pracę

Jedną z najważniejszych zmian jest usprawnienie wydawania zezwoleń na pobyt czasowy i pracę, które jak pokazuje praktyka – są najczęściej udzielanym rodzajem zezwoleń na pobyt czasowy w Polsce. Rozszerzeniu uległ m.in. katalog przypadków niewymagających zmiany lub wydania nowego zezwolenia w tym zakresie, określony w art. 119 ustawy z 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach. Oprócz takich zdarzeń jak m.in. zmiana siedziby, nazwy i firmy podmiotu zatrudniającego, przejęcie pracodawcy przez innego pracodawcę, czy zastąpienie umowy cywilnoprawnej  umową o pracę, do katalogu tego dodano:

  • zmianę nazwy stanowiska, na jakim cudzoziemiec wykonuje pracę – przy jednoczesnym zachowaniu zakresu jego obowiązków,
  • zwiększenie wymiaru czasu pracy – przy jednoczesnym proporcjonalnym zwiększeniu wynagrodzenia

Złagodzenie wymogów stawianych cudzoziemcom

Dotychczas cudzoziemcy ubiegający się o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę w Polsce musieli legitymować się zapewnionym miejscem zamieszkania oraz posiadaniem stabilnego i regularnego źródła dochodu w naszym kraju, wystarczającego na pokrycie kosztów utrzymania siebie i członków rodziny pozostających na ich utrzymaniu. Tak wynikało ze skreślonych w wyniku nowelizacji przepisów art. 114 ust. 1 pkt 1 lit. b oraz ust. 2 ustawy o cudzoziemcach.

W najnowszej modyfikacji przepisów ustawodawca zrezygnował z tych warunków, akcentując wymóg otrzymywania przez cudzoziemca wynagrodzenia nie niższego niż aktualnie obowiązujące wynagrodzenie minimalne (które w 2022 roku wynosi 3.010 zł brutto).

Zatem po zmianach cudzoziemcy przy składaniu wniosków o zezwolenie na pobyt czasowy i pracę nie będą już musieli przedstawiać dokumentów potwierdzających posiadanie miejsca zamieszkania w Polsce (np. zawartych umów najmu mieszkania, potwierdzeń zameldowania lub rezerwacji noclegów w hotelu itp.), a także dokumentów poświadczających posiadanie źródła dochodu. Jeśli zaś chodzi o otrzymywanie przez cudzoziemca ustawowego minimalnego wynagrodzenia, to bez znaczenia będzie wymiar czasu pracy tej osoby, jak również rodzaj stosunku prawnego, na podstawie którego jest ona przez niego wykonywana (art. 114 ust. 1 pkt 5 ustawy o cudzoziemcach).

Oświadczenie o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi

Z punktu widzenia polskich przedsiębiorców bardzo istotną zmianą jest także znaczne wydłużenie okresu zatrudnienia osoby z zagranicy bez zezwolenia na pracę, na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi (które jest możliwe w odniesieniu do  obywateli 6 państw, tj. Armenii, Gruzji, Rosji, Białorusi, Mołdawii i Ukrainy). Mianowicie okres ten został wydłużony z 6 miesięcy do 2 lat (tj.24 miesięcy).

Ponadto nie będzie już konieczne odczekanie przez cudzoziemca po upływie przepracowanych 6 miesięcy, kolejnych sześciu w okresie 12 miesięcy – aby móc ponownie podjąć w naszym kraju zatrudnienie.  Dzięki temu będzie on mógł pracować na podstawie oświadczenia pracodawcy bez wspomnianych półrocznych przerw w zatrudnieniu.  

Więcej czasu na zawiadomienie urzędu pracy

Sytuacja pracodawców zatrudniających cudzoziemców polepszy się również dzięki wydłużeniu okresu na poinformowanie powiatowego urzędu pracy o rozpoczęciu pracy przez taką osobę. W świetle dotychczasowych przepisów podmiot powierzający wykonywanie pracy cudzoziemcowi musiał dokonać takiego pisemnego powiadomienia  najpóźniej w dniu rozpoczęcia pracy przez cudzoziemca. Po zmianie regulującego tę kwestię art. 88z ust. 13 pkt 1 ustawy z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy – pracodawcy na dopełnienie wspomnianego obowiązku będą mieli 7 dni.

Firmy o szczególnym znaczeniu dla polskiej gospodarki

Nowelizując przepisy dotyczące zatrudniania cudzoziemców ustawodawca zabezpieczył także interesy przedsiębiorców prowadzących działalność o szczególnym znaczeniu strategicznym dla polskiej gospodarki. Mianowicie pierwszeństwo przy rozpatrywaniu przez wojewodę wniosków o wydanie zezwoleń na pracę będą miały te wnioski, które będą dotyczyć cudzoziemców mających pracować w tych „strategicznych” podmiotach. Wykaz takich jednostek  będzie określany przez ministra właściwego do spraw gospodarki w specjalnym rozporządzeniu.

Nowelizacja wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, czyli zacznie obowiązywać od 29 stycznia 2022 r.
Autor:

Mariusz Olech

Mariusz Olech

Autor: Mariusz Olech

Prawnik z doświadczeniem w administracji skarbowej, dziennikarz. Ukończył studia magisterskie na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie Skłodowskiej w Lublinie oraz na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego. Jest także absolwentem podyplomowych studiów w zakresie Master of Business Administration. Wykładowca akademicki. Autor licznych publikacji z dziedziny podatków, prawa pracy i szeroko rozumianego prawa gospodarczego w czołowych polskich wydawnictwach.
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz