Zmiany w ustawie o swobodzie działalności gospodarczej pozwolą na 70 mln zł oszczędności

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 7 listopada 2014
euro na kalkulatorze

Dobra wiadomość dla przedsiębiorców unijnych, którzy do tej pory, żeby wysłać towar na nasz rynek krajowy, musieli  zmieniać oznaczenia na opakowaniach. Uchwalona dzisiaj przez Sejm nowelizacja ustawy o swobodzie działalności łagodzi ten obowiązek.

Podczas piątkowego głosowania w Sejmie za przyjęciem rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej głosowało  301 posłów,  przeciw  1,  wstrzymało się  135 , a  nie głosowało 23  posłów.

Po nowelizacji firma wprowadzająca produkt  do obrotu nie będzie już miał obowiązku podawania  na etykiecie adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce.

Zmiana w art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej polega na wprowadzeniu odesłania do oznaczenia „producenta” w rozumieniu przepisów o ogólnym bezpieczeństwie produktów. Umożliwi to fakultatywne oznaczenie produktu firmą przedsiębiorcy występującego jako wytwórca, lub jego przedstawiciel, importer, czy też  inny podmiot uczestniczący w obrocie, jeżeli jego działanie może wpływać na właściwości produktu związane z jego bezpieczeństwem.

W konsekwencji podmiot z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG)  będzie mógł oznaczyć produkt adresem jego firmy znajdującej się na tym terytorium. Dla przedsiębiorcy unijnego, który zdecyduje się wysłać partie towaru do kilku państw EOG, zmiana ta oznacza tyle, że nie będzie już musiał zmieniać opakowania towaru i umieszczać danych dystrybutora na rynek polski.

Projektodawcy proponują też wyłączenie obowiązku oznaczania informacją umożliwiającą identyfikację towaru w przypadku, gdy w sposób oczywisty przeznaczenie towaru będzie wynikało z istoty towaru zapewniającej nabywcy świadomy wybór produktu. Takie rozwiązania będą dotyczyły tylko tych towarów, których nie obowiązują odrębne, szczegółowe regulacje w zakresie oznaczania, oraz tylko w przypadku, gdy z istoty towaru wynika jego przeznaczenie.

- Ten projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom przedsiębiorców, a zarazem – co trzeba podkreślić –zabezpiecza interesy i prawo konsumentów do informacji – mówił w Sejmie poseł sprawozdawca Artur Gierada.

Obecnie na opakowaniu, etykiecie, czy np. instrukcji trzeba podać pisemne informacje w języku polskim określające firmę przedsiębiorcy i jego adres oraz umożliwiające identyfikację towaru. Obowiązek ten nie dotyczy towarów, w stosunku do których odrębne przepisy szczegółowo regulują obowiązki w zakresie oznakowania. Chodzi przykładowo o leki, czy zabawki. Konieczne jest też umieszczanie na produktach adresu dystrybutora z siedzibą w Polsce, co dla biznesmenów handlujących także w innych krajach unijnych, jest dosyć kłopotliwe i kosztowne. Ponieważ specjalnie na potrzeby polskiego rynku muszą zmieniać oznakowanie produktu lub jego opakowania.

Po nowelizacji obowiązki wynikające z art. 20 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zostaną złagodzone. To z kolei przełoży się na realizację wspólnotowej zasady swobody przepływu towarów.

Szacuje się, że proponowane zmiany, pozwolą zaoszczędzić przedsiębiorcom, przedsiębiorcom, którzy nie będą musieli zmieniać oznakowania towaru lub jego opakowania, rocznie ok. 70 mln zł.

Teraz ustawa trafi do Senatu.

Etap legislacyjny: rządowy projekt ustawy o zmianie ustawy o swobodzie działalności gospodarczej – przyjęty przez Sejm.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz