Umowa zlecenie w 2023 roku – czy to się opłaca?

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 12 kwietnia 2023
Dokument archiwalny
Umowa zlecenie w 2023 roku – czy to się opłaca?

Choć o stosunku pracy między pracownikiem a pracodawcą możemy mówić jedynie w przypadku umowy o pracę, to wiele firm wciąż chętnie zatrudnia na umowie zlecenie. Niskie koszty oraz duża swoboda sprawiają, że w niektórych sytuacjach jest to opłacalne rozwiązanie, nawet jeśli nie wolno zapominać o licznych wadach tej formy zatrudnienia. Czy umowa zlecenie w 2023 roku się opłaca?

Umowa zlecenie – najważniejsze informacje

Umowa zlecenie to umowa pomiędzy zleceniodawcą i zleceniobiorcą, który zobowiązuje się wykonywać określoną czynność zgodnie z zapisami zawartymi w umowie. Może to być tworzenie raportu, sprzątanie mieszkania lub inna praca, która mieści się w granicach obowiązującego prawa. Co istotne, w przypadku umowy zlecenie najważniejsza jest czynność, a nie jej efekt – jeśli zależy nam jedynie na rezultacie pracy (np. chcemy otrzymać gotowy raport, tekst lub zdjęcie), to właściwą formą zatrudnienia jest umowa o dzieło.

W praktyce firmy wykorzystują umowę zlecenie do omijania przepisów prawa pracy. Dzieje się tak ze względu na niższe koszty ponoszone przez pracodawcę, szczególnie gdy uwzględnimy nowe, podwyższone progi podatkowe 2023, zapewniające wyższą kwotę wolną od podatku. Niestety ten rodzaj zatrudnienia gwarantuje też dużo węższy zakres ochrony zleceniobiorcy. Przykładowo osoby zatrudnione na umowie zlecenie nie mają prawa do urlopu wypoczynkowego, a za okres spędzony na zwolnieniu lekarskim nie otrzymują wynagrodzenia. Wysokość wypłaty zależy od liczby przepracowanych godzin – na umowie zlecenie nie ma etatu, a więc nie ma też nadgodzin.

Co powinna zawierać umowa zlecenie?

Umowa zlecenie może mieć dowolną formę. Najlepiej jest skorzystać z gotowego wzoru: https://aleo.com/pl/blog/wzory-dokumentow/umowa-zlecenia-wzor/. Każda umowa zlecenie powinna zawierać dane zleceniodawcy oraz zleceniobiorcy, datę rozpoczęcia i zakończenia umowy, informacje na temat terminu i formy zapłaty, szczegółowy zakres obowiązków oraz podpisy obu stron.

W treści mogą pojawić się też inne zapisy, choć warto pamiętać, że niektóre klauzule są uznawane za abuzywne. Przykładowowynagrodzenie za pracę w ramach umowy zlecenie nie może być niższe niż stawka godzinowa 2023, która wynosi 22,80 zł brutto (23,50 zł brutto od 1 lipca 2023 roku). Oczywiście lista klauzul niedozwolonych jest dużo dłuższa. Co więcej, umowy zlecenie spełniające przesłanki do bycia umowami o pracę mogą zostać zakwestionowane przez PIP.

Kiedy umowa zlecenie się opłaca?

Umowę zlecenie najczęściej wybierają studenci oraz uczniowie, którzy nie ukończyli 26 roku życia. Pracodawca nie musi za nich płacić składek do ZUS, dzięki czemu stawka brutto jest dla nich stawką netto, a pełna wypłata trafia na konto bez konieczności oczekiwania na zwrot podatku. Takie rozwiązanie jest rzeczywiście korzystne finansowo, szczególnie że umowa zlecenie zapewnia dużą swobodę w dysponowaniu czasem pracy. Wszystko zależy od ustaleń dokonanych ze zleceniodawcą, ale w przypadku umów cywilnoprawnych nie ma etatu. W razie potrzeby możemy spędzić w pracy mniej lub więcej czasu, a za każdą godzinę otrzymamy należne wynagrodzenie, zgodnie z zapisami zawartymi w umowie.

Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz