Tydzień wystarczy na założenie biznesu

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Dodano: 27 czerwca 2014
Znaczenie polityki dywidendy w firmie

Działalność gospodarczą będzie można rozpocząć już w momencie wpisu do KRS, ponieważ przedsiębiorca jednocześnie otrzyma REGON i NIP. Takie zmiany wprowadza przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nowelizacja ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym oraz o zmianie niektórych innych ustaw ma zmodyfikować funkcję tzw. jednego okienka, która w praktyce nie przyniosła zamierzonych efektów. Obecnie na rozpoczęcie działalności trzeba czekać ok. 25 dni, po zmianach – 7 dni.

Nowelizacja przewiduje, że podmiot składający w sądzie rejestrowym wniosek o wpis do KRS nie będzie musiał dołączać dodatkowych dokumentów dla urzędu skarbowego, GUS i ZUS. Obecnie wraz z wnioskiem o wpis do KRS trzeba złożyć dodatkowe formularze.

Dane wpisane do KRS trafią od razu elektronicznie do rejestru GUS i Centralnego Rejestru Podmiotów – Krajowej Ewidencji Podatników. Automatycznie nadane numery REGON i NIP zostaną następnie przekazane do KRS. Podstawowe dane dotyczące przedsiębiorcy będą wymieniane między urzędami, a razem z odpisem postanowienia o wpisie do KRS otrzyma on zaświadczenie o nadaniu numerów REGON i NIP.

Zgodnie z nowymi przepisami przedsiębiorca będzie musiał zgłosić później tylko dane uzupełniające, nieobjęte wpisem do KRS, a potrzebne urzędowi skarbowemu, GUS i ZUS (np. numer konta bankowego). Co istotne obowiązek ten nie będzie wstrzymywał rozpoczęcia działalności.

Jak zapowiedział w Sejmie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości Jerzy Kozdroń, wkrótce światło dzienne ma ujrzeć projekt o tzw. spółkach beznominałowych. Zapowiedział, że w nowych zasadach będą również regulacje dotyczące zmiany rozszerzenia Krajowego Rejestru również jako spółek osobowych figurujących w Krajowym Rejestrze Sądowym.

Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem grudnia 2014 r., a nie jak pierwotnie zakładano od 1 października.

Teraz ustawą zajmie się Senat.

Sylwia Maliszewska

Autor: Sylwia Maliszewska

Ekspert podatkowy. Od kilkunastu lat związana z wydawnictwem Wiedza i Praktyka. Redaktor prowadząca Portalu Finansowo-Księgowego oraz "Orzecznictwa i Interpretacji Podatkowych".
Nie ma jeszcze komentarzy do tego dokumentu.
Zaloguj się aby dodać komentarz