Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Prezydent podpisał ustawę z 21 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o doręczeniach elektronicznych. Jej celem jest wprowadzenie dodatkowego okresu przejściowego, w którym podmioty obowiązane do stosowania e-Doręczeń będą stopniowo dostosowywały się do nowego sposobu prowadzenia korespondencji m.in. poprzez wprowadzenie systemu elektronicznego obiegu dokumentów – EZD.
Po przeczytaniu tekstu dowiesz się:
Sprawdź też:
Od 1 stycznia 2025 r. elektroniczny kontakt z większością urzędów
MF tłumaczy zalety wyrażenia zgody na e-Korespondencję
Nowelizacja przepisów o e-doręczeniach zgodna z postulatami przedsiębiorców
Na podstawie nowelizacji, podpisanej przez Prezydenta 9 grudnia br., w okresie przejściowym – do 31 grudnia 2025 r. – ustawodawca zapewni równoważność doręczania korespondencji za pośrednictwem operatora pocztowego, ePUAP oraz innych systemów dziedzinowych z e-Doręczeniami. Bez zmian pozostaje obowiązek uzyskania przez podmioty wskazane w ustawie o doręczeniach elektronicznych adresu do doręczeń elektronicznych do dnia określonego w komunikacie wydanym na podstawie art. 155 ust. 10 ustawy o doręczeniach elektronicznych, tj. do dnia 1 stycznia 2025 r. W okresie przejściowym podmiot publiczny będzie kierował korespondencję do podmiotu niebędącego podmiotem publicznym na adres do doręczeń elektronicznych – jeżeli odbiorca taki adres posiada.
Ustawa precyzuje i porządkuje zasady nadawania adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego jednostkom samorządu terytorialnego. Przyjęto, że minister właściwy do spraw informatyzacji będzie tworzył adres do doręczeń elektronicznych powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego dla: urzędu gminy, starostwa powiatowego, urzędu marszałkowskiego oraz podmiotu obsługującego związki międzygminne, związki powiatów, związki powiatowo-gminne albo związki metropolitalne. Taki adres do doręczeń elektronicznych będzie adresem wspólnym podmiotu i obsługiwanego przez ten podmiot organu albo związku. Dodatkowo odrębny adres do doręczeń elektronicznych powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego będzie tworzony dla każdej jednostki organizacyjnej jednostki samorządu terytorialnego, posiadającej numer identyfikacyjny REGON.
W przypadku podmiotów niepublicznych utworzenie dla nich adresu do doręczeń elektronicznych powiązanego z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego oraz przyporządkowanie do niego skrzynki doręczeń będzie mogło nastąpić automatycznie po otrzymaniu przez ministra właściwego do spraw informatyzacji – za pośrednictwem systemu teleinformatycznego operatora wyznaczonego – danych, które musi zawierać wniosek o utworzenie adresu do doręczeń elektronicznych dla podmiotu niepublicznego.
Minister właściwy do spraw informatyzacji będzie obowiązany udostępnić usługę sieciową umożliwiającą przekazanie przez operatora wyznaczonego niezbędnych danych za pomocą bezpośredniej wymiany danych między systemem teleinformatycznym operatora wyznaczonego a bazą adresów elektronicznych.
Rozszerzono katalog podmiotów publicznych w rozumieniu nowelizowanej ustawy o uczelnie niepubliczne oraz federacje podmiotów systemu szkolnictwa wyższego i nauki. Tym samym podmioty te wykonując zadania publiczne będą obowiązane stosować przepisy dotyczące doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej.
W przypadku świadczenia przez operatora wyznaczonego odpłatnych dodatkowych usług powiązanych ze świadczeniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej w zakresie wymiany korespondencji między osobami fizycznymi lub podmiotami niebędącymi podmiotami publicznymi, operator ten będzie obowiązany przekazać informacje o korzystaniu z tych usług ministrowi właściwemu do spraw informatyzacji za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Informacje te będą przetwarzane w bazie adresów elektronicznych i będzie można je w tej bazie wyszukać.
Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Agencja Wywiadu, Służba Kontrwywiadu Wojskowego, Służba Wywiadu Wojskowego, Centralne Biuro Antykorupcyjne i Ministerstwo Obrony Narodowej - podmioty te będą obowiązane stosować przepisy ustawy w zakresie doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej od dnia 31 grudnia 2026 r.
Ustawa wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., z wyjątkiem zmian dotyczących tworzenia adresu do doręczeń elektronicznych w oparciu o dane otrzymane od operatora wyznaczonego, które wejdą w życie z dniem 1 czerwca 2025 r., oraz zmian wprowadzających bezterminowość adresu do doręczeń elektronicznych, które wejdą w życie z dniem 1 marca 2025 r.
Źródło:
www.prezydent.pl
Tylko teraz możesz BEZPŁATNIE przetestować PortalFK.pl przez 24h! GWARANTUJEMY:
Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.
@ Wiedza i Praktyka Sp. z o.o. \\ Wszystkie prawa zastrzeżone.